Ekonomi

Yerli üretim samur, Almanlara rakip oldu

Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, Türk savunma sanayisi tarafından yurt dışına ihraç edilen ürünler arasında yerini aldı. İhracat başarısı için gün sayan Samur projesi Türkiye için önemli bir proje oldu. Samur, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının nehir ve akarsuları güvenle aşmayı sağlıyor. İlk özgün tasarım ve geliştirme projesi olarak başarıyla görev yapan Samur, Almanlara rakip oldu.

ALMAN TEKLİFİNE RET

Projeyi gerçekleştiren FNSS firmasının Üst yöneticisi Nail Kurt, ihaleyi almadan önce Alman firmanın yöneticileri ile aralarında geçen konuşmayı anlattı. Alman yöneticinin kendisine bu proje kaç yılda bitecek? Dediğini belirtti. Yaklaşık 6 yılda dedim. Sonrasında kendileri bana hiçbir şey yapamazsınız. Bizden alın, Türkiye’ye verin dedi. Tabi ki biz bu öneriyi reddettik. Sonrasında taşın altına elimizi koyduk ve bu özgün projeye imza attık. Nail Kurt, Dünyada Samur gibi bir projenin benzerinin sadece Almanlarda olduğunu belirtti. Türkiye, böyle bir sistemi geliştiren ve hakkı ile çalıştıran ikinci ülke oldu. Güney Kore ile de ciddi bir rekabete girdiklerini belirten Kurt, Güney Kore ile teknoloji transferini belirten ön anlaşmamız var. İhaleyi kazanırsak Türkiye’nin gururu olacak bir projeye imza atacağımızı düşünüyoruz dedi.

25 DAKİKADA 150 METRELİK KÖPRÜ

Samur Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, TSK’nin taktik harekatlarına yönelik olarak tasarlandı. Suda ve karada hafif ve dayanıklı olması için özel malzemeler kullanılarak üretildi ve özel teknikler uygulandı. Samur, binlerce parçadan oluşan karmaşık bir sistem ama arayüzü sayesinde çok kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Suda bir joystick yardımı ile idare edilebiliyor ve 360 derece dönebiliyor. 12 Samur bir araya geldiği zaman yaklaşık 25 dk da 150 metre gibi oldukça uzun bir köprü oluyor.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu