Dünya

Yeni basılan banknotlarda tarihi bir hata yapıldı

Yazım hatasının olduğu 7 ay sonra fark edilirken tarihi hataya ilişkin Merkez Bankası’ndan açıklama yapıldı.  Basımı tamamlanmış olan 50 dolarlık banknotlarda yapılan yazım yanlışı ise paranın tedavüle girdiği tarihten neredeyse yedi ay sonra fark edilebildi. Bir Instagram kullanıcısının fark etmiş olduğu hatayı sosyal medya hesabında paylaşması üzerine, Merkez Bankası, tedavüldeki hatalı paraların geçerli olacağını duyurdu.

Yalnızca büyüteç yardımıyla görülebilen yazım hatası, paranın üzerinde Avustralya tarihindeki ilk kadın milletvekili olan Edith Cowan’ın yapmış olduğu 1921 Meclis konuşmasının yer aldığı alıntının basılı bulunduğu kısımda tespit edildi.

BANKNOTLARDA ‘İ’ HARFİ UNUTULDU

Bir Instagram kullanıcısının söz konusu hatayı fark etmesi üzerine yazım yanlışını fark ettiğini açıklaması üzerine hata ortaya çıktı. Yazım hatasının bulunduğu 50 dolarlık banknotta Avustralya’nın ilk kadın milletvekili olan Edith Cowan’ın konuşma metninin yer aldığı alanda yazım hatası bulunuyor.

Cowan’ın bu aradaki kadın olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu, diğer kadınların da burada yer alması gerektiğini vurgulamak istediği şeklindeki konuşmasından alıntı yapılan banknotlarda İngilizce’de responsibility olarak geçen sorumluluk kelimesinde ‘i’ harfinin unutulduğu ve responsibility sözcüğü yerine responsibilty yazıldığı fark edildi. Hatanın fark edilmesi üzerine Merkez Bankası tarafından, tedavülde olan hatalı paraların yine de geçerli olacağı açıklaması geldi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu