Yaşam

Yaz Yiyeceklerini Kışa Saklama Tüyoları

Anadolu’nun dört bir yanında yüzyıllardır süre gelen pek çok farklı yöntemle yapılmakta olan kışlık yiyeceklerin depolanması, günümüzde derin dondurucu teknolojileri ile eskisine göre oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Tüm bu işlemlere başlamadan önce donduracağımız ürün taze olmalıdır. Dondurma işlemi gıda içerisinde yer alan enzimlerin aktifliğini ve bakterilerin üremesini kısmen durdurmakta yani yavaşlatmaktadır. Bu sebeple besinlerin bozulması normale oranla yavaş bir şekilde devam eder. Dondurma işleminin uygulanacağı besin bu sebeple ne kadar kaliteli olursa çözdürme aşamasında da o kadar kaliteli ürüne sahip olursunuz. Ayrıca donduracağınız besini tek seferde tüketebilecek şekilde paketlemeniz gerekir. Dondurulan ürün çözdürülünce tekrardan kesinlikle dondurulmamalıdır.

Yiyecekleri Saklama Koşulları

Yiyeceklerinizi saklarken öncelikli olarak cam kapları tercih etmelisiniz. Eğer bu şekilde bir imkanınız yoksa dayanıklı plastikler, plastik torba, içi mumlu özel kaplar, plastik ya da alüminyum folyo ve kapalı alüminyum kapların kullanılması gerekmektedir.

Kırmızı Et: Kırmızı eti kasaptan aldıysanız hemen paketleyerek dondurma işlemine tabi tutabilirsiniz. Fakat eğer yeni kesilmiş ise 1 hafta boyunca dinlendirip daha sonra dondurmanız gerekir. Eğer kırmızı etiniz kıyma olarak elinizde ise az yağlı kısımlarını porsiyonlar halinde ya da bütün bir şekilde dondurabilirsiniz. Kırmızı et ürünleri 6 ay ile 12 ay boyunca dondurucuda saklanabilir.

Kümes Hayvanları: Tavuk benzeri kümes hayvanlarını ise 1 gece boyunca buzdolabında dinlendirdikten sonra dondurma işlemine tabi tutabilirsiniz. Bu şekilde 7 ile 8 ay boyunca dondurucuda saklanabilir. Balık ise iç organları temizlendikten sonra buzlu suya daldırılır ve etrafı buz ile kaplandıktan sonra öyle dondurulur. Bu şekilde 4 ile 6 ay boyunca dondurucuda saklanabilir.

Şarküteri Ürünleri: Bu ürünleri de güzelce paketledikten sonra 1 ile 2 ay boyunca dondurucuda saklayabilirsiniz. Süt ürünlerini dondurmak ise oldukça risklidir.

Meyve – Sebze: Meyve ürünlerini dondurmak istiyorsanız öncelikle olgun olanları ve çürümemiş olanları seçmelisiniz. Eğer seçtiğiniz meyve çekirdekli ise çekirdeklerini ayırmalısınız. Kavun, karpuz, şeftali ve muz benzeri meyveleri ise kabukları soyulup ardından dilimlenerek dondurma işlemine tabi tutulmalıdır. Fasulye ve patlıcan benzeri sebzeler ise önce 2 – 3 dk. boyunca haşlanmalı, ardından soğuk suya daldırılıp soğuduktan sonra dondurulmalıdır. Bu şekilde meyveler 10 ile 12 ay boyunca, sebzeler ise 8 ile 10 ay boyunca dondurucuda saklanabilir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu