Yaşam

Yatmadan Önce Çay Ve Kahve Uyku Açmıyor!

Independent gazetesine göre, Florida Üniversitesi’nden Atlantik ve Harvard Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar kafein, alkol ve nikotin tüketildiğinde bunun uykuyu aslında etkilemediğini gösteren bir çalışmaya imza attı. Araştırma ekibi daha sonra bu verileri katılımcıların uyku zamanını ve uyku verimliliğini yok eden araştırma sonuçlarını paylaştı.

Çalışma aynı zamanda yatmadan önce sigara içmenin uykuya dalmakta zorlananlar için toplam uyku süresini 42 dakika azalttığını ve gece sigara içmenin uyku süresini yaklaşık 43 dakika azalttığını da gösterdi. Ancak durum çay ve kahve için aynı etkiye sahip değildi.

Florida Atlantik Üniversitesi doktorları, uyku, nikotin veya alkol tüketiminin kaliteye etkisini araştırmak için kolları sıvadı. Christine Spadola yatmadan 4 saat önce tüketilen içeceklerin ancak uykunun sadece sürekliliği olumsuz etkilediğini söylüyor.

Yatmadan Önce Kahve İçmek Uykuyu Etkilemez!

Çalışmada nikotin ve alkol uykuya ara verirken, kafein uykuya etki etmedi. Çalışmanın, kahve ve çayın uykuyu açtığına dair olan inancın çürüteceği oldukça açıktır. Aslında en başında nasıl bir etki yaptığı anlaşılmak istenmiş, fakat çalışmalar sonucunda beklenmeyen sonuçlar verdiği belirtilmiştir.

ABD, Florida Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılara göre bağımsız bir gazetede sonuçlar yayınlanmıştır. 5 bin 164 kişinin katılımı ile bu çalışma başarı ile tamamlanmış. Gün ve gece ayrı olarak parametreler incelenmiştir. Katılımcılar tamamen gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır. Ne kadar kafein, alkol ve nikotin kaydedildiği gözlemlenmiştir. Çalışmada nikotin ve alkolün uykuya direkt etki ettiği ancak, kafeinin uykuya etki etmediği kanıtlanmıştır.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu