Sağlık

Yağ Yaktıran Besinler

Vücudumuzda vücut yağ oranı ve kilo verme durumu matematiksel bir sistem üzerine kuruludur. Vücudumuza aldığımız enerji harcadığımız enerjiden daha az ise vücudumuzda kalori açığı meydana gelmektedir. Bu sebeple kilo kaybı oluşur. Bu durumda asıl önemli olan mesele ise vermiş olduğumuz kilonun kas kütlesinden değilde, yağ kitlesinden olması gerekmektedir. Bu nedenle yağ yakmamızı sağlayacak besinler herkes tarafından merak konusu haline gelmektedir.

Kilo verme konusunda direkt olarak yağ yakmanıza yardımcı olacak bir besin maalesef ki yok. Fakat bazı besin çeşitleri içerisinde yer alan bileşenler vasıtası ile yağ yakımını desteklemektedir. Ancak bu desteği bu besinlerden sağlayabilmeniz için sağlıklı bir beslenme tarzına sahip olmanız, düzenli egzersizler yapmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir düzen içerisinde yer alırsanız bazı besinler yağ yakmanıza yardımcı olmaktadır.

Yağ Yakmayı Hızlandıran ve Yağ Depolanmasının Önüne Geçen Besinler

Yeşil Çay: Yeşil çay içerisinde yer alan (EGCG: epikateşin, epikateşin gallat, epigallokateşin, epigallokateşin gallat) bileşenler sayesinde hem vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasını sağlarken ayrıca yağ depolanmasının da önüne geçmektedir. Yeşil çay içerisinde yer alan fenolik bileşiklerin alınan enerji ile bağırsaklar tarafından emilimini azaltmaktadır.

Yoğurt: Yoğurt içerisinde yer alan kalsiyum sayesinde özellikle karın çevresindeki yağlanmanın azalmasına yardım etmektedir. Ayrıca içerisinde yer alan konjuge linoleik asit ile yağ yakmanıza da destek olmaktadır. Ayrıca yoğurt yüksek protein içermesi sayesinde metabolizmanızın da hızlanmasına destek olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu