Teknoloji

Windows işletim sistemleri Wannacry tehlikesi altında

Bilgisayar sistemleri ve internet kullanılmaya başladıktan sonra bilgisayar korsanları ortaya çıkmış ve çeşitli zararlı yazılımlar ile bilgisayar sistemlerine zarar vermeye başlamışlardır. Son yıllarda bilgisayar sistemlerine en büyük zararı veren saldırı olarak WannaCry saldırısı tarihe geçmiştir. 2017 yılında ortaya çıktığında çok sayıda sisteme zarar vererek bilgisayar korsanlarına yüksek miktarlarda para kazandırdı. Bilgisayar korsanları bu yöntemlerle sürekli saldırılar yapmakta tüm sektörleri tehdit ediyorlar. Saldırı yaparak zarar verdikleri kişilerden para karşılığında verdikleri zararları giderebileceklerini söylüyorlar. Yaptıkları saldırılar ile çoğu zaman finans kurumları, ulaşım firmaları ve kamu kurumları tehdit altındadır.

Son yıllarda devletler siber saldırılara karşı tedbirler geliştirmeye çalışmalar yapıyorlar. Wannacry saldırısı daha çok Windows işletim sistemlerini tehdit ediyor. Çeşitli yöntemlerle sızdıkları bilgisayarlarda tüm verileri şifreliyor ve kullanılamaz durumu getiriyor. Daha sonra bilgisayar kullanıcısının kendileri ile iletişime geçerek fidye ödemelerini ve ödeyecekleri fidye karşılığında verilerini geri alabileceklerinin bildiriyorlar. Dünyanın her yerinde bu tür saldırılar sürekli olmakta ve farklı isimlerle saldırılar siber saldırılar yapılıyor.

SALDIRILARA KARŞI TEDBİR

Bilgisayarlara yapılan korsan saldırılar, bilgisayar sistemlerinden bulunan açıklardan kaynaklanıyor. Microsoft sistemlerinde açıklarının bulunduğunu kabul ediyor ve bu açıkları kapatabilmek için sürekli güncellemeler yapıyor. Ancak tüm açıkları kapatmak mümkün olmuyor. Her sistem yenilenmesi farklı açıkların oluşmasına neden olabiliyor. Kişisel bilgisayarları ya da kurumsal sistemlerin korsan saldırılara karşı korunabilmesi için güçlü antivirüs uygulamalarının kullanılması, bilgisayarların uzaktan erişim sistemlerinin kapatılması, internetten film, müzik ve uygulama gibi çeşitli dosyaların indirilmemesi gerekiyor. WannaCry türü saldırılar sürekli yapılıyor. İnsanlar basın organlarında sadece büyük çaplı ve kamu kurumlarına yapılan saldırılardan haberdar olabiliyor. Oysa firmaların bilgisayar sistemlerine sürekli olarak saldırılar yapılıyor ve korsanlar firmalardan bu saldırıları karşılığında para talep ediyorlar.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu