Haber

Whatsapp Yazışması İşinden Etti

Doktor Samim Ö.  Türkiye’de sıklıkla kullanılan Whatsapp yazışması işinden etti. Göz doktoru olan Samim Ö. Özel bir hasta hanede görev yapmaktaydı. Uzun süreli olarak maaş alamayınca Whatsapp yazışma grubundan işverenleri hakkında hakaret içerikli yazışmalar yaptı. ‘’donsuz imansızlar ‘’ ifadesini kullanan doktoru işinden ettiler. Bu yüzden işten atıldığını öğrenen Samim Ö. işverenlerini mahkemeye verdi. Mahkeme emsal sayılabilecek bir karara imza attı. Whatsapp yazışmalarının özel veri olduğunu söyleyerek doktorun işe geri alınması kararını verdi.

Kişisel Verilerin İhlali Söz Konusu Olmuştur

İşverenlerin yazışmalar yüzünden doktoru işinden çıkarması mahkemece kabul edilmedi. Kişisel verilerin ihlali kararı çıkan mahkeme Whatsapp yazışmalarının ifşa edilemeyeceğini belirtti. Bundan sonra yaşanacak davalara emsal olabilecek bu karara bakıldığında Whatsapp yazışmalarının kapalı bir grup içerisinde yapıldığı ve bu yazışmaların paylaşalım yapacağı konusu gündeme gelmektedir.

Yazışmalar kişisel veridir şeklinde karar veren mahkeme doktorun haksız yere işten çıkarıldığı konusunda görüş belirtmiştir. Bu yüzden Doktor Samim Ö. Hasta hane yönetime karşı suç duyurusunda bulundu.

Bu suç duyurusundan sonra iki tarafa da Doktor Samim Ö.’nün işine geri dönmesi kararı verilmiştir. Herkes için örnek olabilecek bu karardan sonra ‘’Whatsapp yazışması işinden etti ‘’ şeklinde haberler duyulmayacağı düşünülüyor. Yani işverenler çalışanlarının herhangi bir sosyal medya paylaşımını veya Whatsapp yazışmasını öne sürerek işten çıkarma işlemi yapmayacaktır. Tıpkı kişilerin izinsiz ses kaydının alınamaması veya görüntülerinin çekilmemesi gibi sosyal medya paylaşımları ve ya Whatsapp yazışmaları mahkemede delil niteliği taşımayacaktır. Hatta bunların paylaşımı kişisel verileri ifşa sayılacağından karşı taraf suçlu sayılacaktır.

Doktor Samim Ö. Davayı kazandığını ancak işe geri dönmeyeceğini belirtmiştir. Bu da maaşların zamanında ve tam bir şekilde yatmadığından kaynaklanmaktadır şeklinde görüş belirtmiştir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu