Teknoloji

Verilerin silinmesi artık otomatik olarak yapılabilecek

İlerleyen günlerde yayınlanacak bu özellik tüm Google kullanıcıları için otomatik veri silmeye izin verecek. Google, kullanıcıların kendi hizmetlerinden eksiksiz olarak faydalanması için arama etkinlikleri, konum geçmişi, web aktiviteleri gibi verilerin kendisi ile paylaşılmasını şart koyuyor. İşlem sırasında bu paylaşımları normal bulan kullanıcılar, bu verilerin sonsuza kadar saklanıyor olmasından yana dertliydi. Buradaki temel sorunu gidermek isteyen Google, artık verileri sonsuza kadar saklamama kararı aldı.

VERİ SİLME İŞLEMİ MANUEL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Google, kaydettiği konum ve aktivite verilerini silmeye izin veriyor. Fakat bu veri silme işlemi için kullanıcılarını her seferinde manuel olarak işlem yapmaya mecbur bırakıyor. Google, kendi resmi bloğunda yayınladığı gönderi ile kullanıcıların verilerini otomatik bir şekilde silebileceğine dair özellik oluşturduklarını açıkladı. Kısa bir süre içinde Google, kullanıcılarına kendi veri kayıtlarını otomatik olarak silecekleri bir özellik yayınlayacak. Yapılan açıklamanın devamında kullanıcıları hem konum geçmişi hem de web etkinlikleri gibi kaydedilen verilerini kolayca silebilecekler. Google etkinliklerinden tam anlamıyla faydalanmak isteyenlerin, kendilerine ait verilerin silindiğinden emin olmaları sağlanacaktır.

3 YA DA 18 AYLIK VERİLER SİLİNEBİLİYOR

Google, bu yeni özellik ile kullanıcılara etkinlik verilerini silebilmek için üç ayrı seçenek sunuyor. Kullanıcılar isterse şimdi de olduğu gibi kaydedilen verilerini manuel olarak silebilirler. Ayrıca istedikleri takdirde son üç aylık ya da son 18 aylık eski verilerini bu özellik ile otomatik olarak silinmesini sağlayabilirler.

Otomatik kayıtlı veri silme özelliğinin bir iki hafta içinde kullanıcılara sunulması bekleniyor. Kullanıcıların bu otomatik etkinlik silme özelliği için olumlu yaklaşımı olacağına hiç şüphe yok. Yalnız Google’ın belirlediği süre seçenekleri verileri kaydedilen kullanıcıları tatmin eder mi onu ön görmek pek mümkün değil.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu