Dünya

Venezuela’da başkan yardımcısı Zambrano tutuklandı

30 Nisan tarihinde yaşanan ve başarısızlığa uğramış olan askeri darbenin ardından Ulusal Meclis’in başkan yardımcılığı görevini yürüten Edgar Zambrano’nun gözaltında olduğu bildirildi. Darbedeki muhalif kanadın liderlerinden biri olan Zambrano Venezuela istihbaratınca ifadesi alınmak üzere götürüldü. Meclis başkan yardımcısının götürülmesi muhaliflere karşı operasyonların başlayacağının da göstergesi oldu. Yardımcının götürülme nedeninin darbede etkin rol alması olduğu öğrenilirken üç muhalif milletvekili için de yüksek mahkeme tarafından soruşturma başlatıldı. Yüksek Mahkeme’nin hakkında soruşturma yürütmediği bir isim olan yardımcının gözaltına alınması ise sosyal hesaplarından birinden yapmış olduğu açıklamayla duyuruldu.

YARDIMCI ARACINDAN İNMEDİ

Başkan yardımcısının gözaltına alınma amacıyla aracı durdurulduğunda yardımcının aracını terk etmediği, bunun üzerine de sorgulanmaya kendi aracı ile beraber götürüldüğü öğrenildi. Ülkede yetkili olan Kurucu Meclisin başkanı da yaptığı açıklamada tutuklanan yardımcı için az önce darbe kalkışmasının en etkili liderlerinden Zambrano’nun yakalandığını söyledi. Devletin kendi televizyon kanalında bizzat kendisinin sunmakta olduğu programda açıklama yapan başkan, ayrıca yardımcının tutuklandığını da duyurdu. Başkan ayrıca bu ismin dokunulmazlık haklarının kaldırılması için başvurulan 10 kişinin arasında bulunmadığını da belirterek aslında bu isimlerin darbede kesinlikle görev alındığı bilindiği için dokunulmazlıklarla ilgili düzenlemenin yapılmasına gerek dahi olmadığını da belirtti.

VEKİLLERE SUÇ DUYURUSU

Diğer taraftan önce yedi vekil hakkında soruşturma başlatılırken bu sayıya üç kişi daha eklendi. Hakkında soruşturma başlatılan vekiller hakkındaki suçlamalar ise komplo, halkı isyan etmeye teşvik, suç amaçlı örgüt kurulumu ve vatana ihanet etme gibi şeylerden oluşuyor. Yedi vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkında ise karar jet hızında çıkmıştı. Muhaliflerin başkanı Lopez ise başarısız darbenin sonucunda İspanya’nın büyükelçiliğine sığınarak halka yeni bir isyan çağrısında bulunmuştu.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu