Sağlık

Vefat ettikten sonra bağışladığı organları 7 kişiye can oldu

Sivas ilinde yaşayan ve 31 yaşında olan Yusuf Işık, beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılır. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak beyin ölümü gerçekleşir. Aslen Kayserili olan Yusuf Işık’ın ailesi organlarını bağışlama kararı alır. Karar Türkiye Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezine iletilir. Merkez Samsun’dan ilgili uzman ekibi Sivas iline yönlendirir. Uzman ekip Yusuf Işık’ın bulunduğu Cumhuriyet Üniversite Hastanesine gelerek 5 saatlik başarılı bir çalışma sonrası karaciğer, kornea, kalp, dalak ve böbrekleri zarar vermeden alır. Bu organlar yurdun dört köşesinde Erzurum, İstanbul, Samsun ve Ankara’da organ bekleyen hastalara zamanla yarışarak yine başarılı bir şekilde nakledilir. 4 farklı ilde olan hastaların bedenlerinde yeniden can bulacak olan Yusuf IŞIK’a ait organlar, organ bekleyen hastalara umut olur ve ihtiyaç duyulan organlar hastalara nakledilir.

AİLEYE TEŞEKKÜR EDİLDİ

Sivas ili Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi’nde görevli olan ve aynı zamanda Organ ve Doku Koordinatörlüğü yapan Rüveyda Reyhan aileye teşekkürlerini iletti. Ancak bu konuda insanların daha hassas olmalarını da dile getiren doktor kısa bir sürede görev halen görev yaptığı hastanede gerçekleşen 13 beyin ölümlü hastadan sadece Yusuf Işık’ın ailesinin bu onurlu hareketi sergilemelerinin başkalarına da örnek olmasını istedi. Ayrıca bu operasyonu gerçekleştiren ekibe de teşekkür etmeyi unutmadı. Beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılarak hastanede yaşamını yitiren Yusuf Işık cenazesi bu süreçlerden sonra ailesinin göz yaşları arasında Sivas İli Kangal İlçesi Aşağıhüyük Köyü mezarlığına defnedildi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu