Yaşam

Van Kahvelerine Kadın Eli Değdi

Kadınların sosyal ve iş yaşamında da başarılı olabileceğinin kanıtlarından biri de Van’da ortaya çıktı. Daha çok erkekler tarafından işletilmesi ile bilinen kahvehaneler, kadınların da sosyal yaşamlarının bir parçası haline geldi.

Özellikle erkeklerin boş vakitlerini değerlendirmek amacı ile gittikleri kahvehanelere kadın eli değdi. Van’da Zap Çay Evi’ni işleten Nevzat Tatar, geçtiğimiz günlerde ilk kez kahvehanede bir kadın çalıştırmaya başladığını ifade etti. Daha önce de aklına gelen bu fikri uygulamaya koyduğunu ifade eden Tatar, bu sene kahvede iki kadın çalıştırma kararı aldı.

Kadın eleman çalıştırmanın birçok avantajı olduğunu ifade eden kahve sahibi, en büyük avantajın ise kahveye daha çok müşteri çekmesi olarak açıklandı. Bunun yanı sıra kahveye kadınların da gelmeye başladığını, kahvaltı yapıldığını ve kız öğrencilerin de çekinmeden geldiklerini anlattı. Bundan dolayı da müşteri artışından memnun olduğunu ifade etti.

Kız Öğrencilere İş Olanağı Sundu

Van’da kahvehanesinde kadın eleman çalıştıranlardan biri de Macit Çay evi sahibi olan Halil Macit. Macit tarafından yapılan açıklamada kız öğrencilerin kendisinden iş olanağı istediğini, bu sebeple de onları kahvehanesinde istihdam ettiğini açıklayan Macit de aynı şekilde kadın müşterilerin de kahvehaneyi ziyaret etmeye başladığını ve müşteri artışı olduğunun altını çizdi. Ayrıca kadınların erkeklere göre daha ortamı daha temiz tuttuğunu ve ailelerin de dikkatini çektiğini ifade etti. Kahvehanede çalışan kadınlar da burada çalışmanın zor olmadığını ve severek yaptıklarını ifade ettiler.

 

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu