Yaşam

Uzun Süre Emzirme Hem Anneye Hem de Bebeğe Faydalı

Bilindiği üzere anne sütünün, hem bebek hem de anne için birçok faydası vardır. Bu yüzden uzmanlar tarafından doğumdan sonra bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelerini öneriliyor. Özellikle altıncı aydan sonra anne sütünü destekleyici gıdalar ile bir beslenme programının oluşturulması ve bu programın bebeğin ikinci yaşına kadar devam etmesi gerekiyor. Çünkü uzun süre anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı oluyor.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü bebekler için en doğal, en temiz ve en iyi besindir. Anne sütü; su ve protein başta olmak üzere vitamin, mineral ve karbonhidrat içerir. Bunlar bebeğin ilk 2 yıl boyunca tüketmesi gereken en önemli besinlerdir. Zaten bebeğin değişen besin ihtiyaçlarına göre anne sütünün de içeriği değişiyor. Ayrıca anne sütü her zaman bebek için en uygun kıvamda ve sıcaklıktadır. Diğer besinler gibi hiçbir hazırlık gerektirmez bu yüzden zahmetsizdir. Hatta anne sütünün ekonomik olduğunu bile söyleyebiliriz.

Doğumdan sonra gelen ilk sarı süte kolostrum denir. Bu kolostrum bebeği dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyonlara karşı koruyucu bir duvar örer. İleri dönemlerde ise anne sütü, içerisinde barındırdığı bağışıklık sistemi bileşenleri ie bebeği egzema, astım gibi birçok alerjik rahatsızlıklardan korur. Ayrıca anne sütünün sindirimi bebekler açısından oldukça kolaydır. Anne sütü ile düzenli olarak beslenen bebeklerde kabızlık, gaz ve pişik gibi sorunlar çok daha az görülür.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu