Yaşam

Uzmanlar Yaz Nezlesine Dikkat Etmenin Yollarını Açıkladı

Kış aylarında yaşanan nezle olayının yaz aylarında da insanların en büyük sağlık problemleri arasında yer alıyor. Bu sağlık probleminin giderilmesi ve yaz nezlesinden kurtulmanın yollarını uzmanlar 4 ana başlık altında topluyorlar.

  • Bol Bol Sıvı Tüketin

Özellikle nane limon çayı ve buna benzeyen diğer çaylar boğaz ağrısına iyi gelir. Bu sayede burun ve geniz akıntınızın da azaldığını göreceksiniz. Bunun yanında günlük su tüketiminizi de mümkün olduğunca yüksek tutmanız gerekmektedir.

  • Terleyerek vücudunuzdaki virüsleri atabilirsiniz

Zencefil çayı gibi sıcak içecekler terlemenize yardımcı olacaktır ve zararlı virüslerin vücudunuzdan daha erken bir şekilde atılmasına yardımcı olacaktır. Terlemenin ardından ılık bir duş almak ve yeni kıyafetler giyerek virüsten kurtulmanız daha kolay olacaktır.

  • Sarımsak ve Soğan gibi antiseptik deposu olan sebzeleri bolca tüketin

Eskilerin bahsettiği soğan doğal antibiyotiktir sözüne olan inanç günden güne artıyor. Mümkün olduğu kadar soğan ve sarımsak tüketerek iyeleşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Eğer yalın halde tüketemiyorsanız çorbalarınızın içine rendeleyerek yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz.

  • Meyve ve Sebze tüketimine ağırlık verin

C vitamini vücut direncini arttırır. Bu sebeple karnabahar, lahana ve brokoli gibi sebzeleri tüketerek vücut direncinizin tekrardan artmasını ve virüslerle yapılan mücadeleden galip çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Zararlı Alışkanlıklardan Vazgeçin

Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar insan vücuduna yeterince zarar vermelerinin yanı sıra hastalığın uzun bir süre geçmemesine neden olur. Bu sebeple bu tarz kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz sağlığınıza kavuşmanızda önemli bir etken olacaktır.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu