Yaşam

Uzmanlar Uyarıyor: Gizli Kalp Hastalığı Yaygınlaşıyor!

Kalbin damarlarında tıkanıklık olan insanlar, özellikle egzersiz sırasında ağrı hissedince, dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu uyarı sayesinde doktora daha erken gidebilirler ve kendilerini zorlamamalıdırlar. Bununla birlikte, gizli kalp hastalığı olan hastalarda göğüs ağrısı gibi erken bir uyarı verir. Bu uyarı mekanizması nedeniyle, dinlenemezler ve kalplerini eğitmeye veya zorlamaya devam edemezler.

Önceki yüksek tansiyon eksikliği, ancak yüksek tansiyon ani şikayetleri bir krizin erken belirtileri olabilir. Kan basıncında ani bir artış olan insanlar da gizli kalp hastalığı için gerekli kontrolleri geçmelidir. Periyodik muayeneler, kalp krizinin gelecekteki olası risklerine karşı korunmada kesinlikle yarar sağlayacaktır.

Bu hastalar elektrokardiyografi, ekokardiyografi, kalbin ultrasonu, egzersiz, kalp sintigrafisi, koroner BT anjiyografisi (sanal anjiyografi) ile kalbin damarlarında darlık varlığından şüpheleniyorlar. Stenozlu hastalarda uygun olanlar kardiyovasküler, balon ve stent gibi yöntemlerle açılır. Açık kalp cerrahisi, ameliyat için uygun olan hastalarda yapılır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek çok önemlidir.

Gizli Kalp Ani Ölümün Nedenidir!

Göğüs ağrısı, göğüste yanma, basınç veya gerginlik hissi, karın ağrısı ve sol kol bu şikayetleri ortaya çıkarır veya ağırlaştırır. Bu belirtiler aslında hastalar için rastgeledir. Ancak damarda kalp kası besleyen bir tıkanıklık vardır. Sonuç olarak, kalp krizindeki hasarın ciddiyetine bağlı olarak kalp yetmezliği veya ani ölüm meydana gelebilir.

Gizli kalp hastalığı, yalnızca bazı kardiyolojik çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Test yapan kişilerin sayısındaki artış, son yıllarda hastalığın farkındalığı sayesinde gizli kalp hastalıklarının daha fazla teşhis edilmesini mümkün kılmaktadır. Böylece birçok hastanın hayatı kurtarılabilir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu