Sağlık

Uykusuzluk, Kalp Hastalıkları Riskini Arttırıyor

Genetik nedenlerden dolayı uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde koroner kalp hastalıkları riskinin çok daha fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca kalp hastalıkları ile beraber uykusuzluk nedeniyle kişilere inme de inebileceği vurgulandı. Avrupa’da tam bir milyon kişi üzerinden alınan veriler sonucu, genetik nedenlerden dolayı uykusuzluk çeken kişilerde kalp hastalıklarının görülme olasılığının daha yüksek olduğu belirlendi.

İsveç’in başkenti olan Stockholm’de yapılan araştırmada, uykusuzlukla ilgili tüm bilinmeyenler tek tek ortaya çıkarıldı. Karolinska Enstitüsü Kalp ve Damar Bölümü Uzmanı Dr. Susanna Larsson, uykusuzluğun neden kaynaklandığının çok detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğini ifade etti. Dr. Larsson, uykusuzluğa neden olan etken tespit edildikten sonra bir an evvel tedavi sürecine başlanması gerektiğini de ayrıca vurguladı.

Uykusuzluk sebebiyle kalp krizi riski yüzde 13 artıyor

Dr. Larsson yaptığı açıklamanın devamında ise birbirinden ilginç bilgiler verdi. Genetik sebeplerden dolayı uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde kap krizi görülme ihtimalinin yüzde 13, kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin de yüzde 16 arttığını söyledi. Ayrıca inme ihtimalinin de yüzde 6 oranında daha fazla görüldüğünü de ekledi.

Yapılan araştırmalar neticesinde yetişkin kişilerin yüzde 30’luk kısmı, son bir sene içerisinde uykusuzluk problemi yaşadığı için hastanelere başvuruyor. Uzmanlar yaptıkları açıklamada, 18 ile 60 yaş arasında olan kişilerin her gün minimum 7 saat uyku uyuması gerektiğini belirtti.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu