Sağlık

Uyku Apnesi Baş Ağrısına Sebep Oluyor

Her geçen gün uyku apnesine yakalanan kişi sayısı arttıkça insanlarda bu hastalığın tedavisini araştırmaya başladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, uyku apnesinin bir hastalık olmadığını ifade etti. Uyku apnesinin konsantrasyon bozukluğuna da neden olduğunu belirten Dr. Bınar, bu tür rahatsızlığa yakalanan kişilerin zaman kaybetmeden tedaviye başlamaları gerektiğini açıkladı.

Sıklıkla horlamayla beraber görülen uyku apnesi, kalitesiz bir uykuya sebep oluyor. Aynı zamanda uyku apnesine sahip kişiler sabahları uyandıkları zamanda şiddetli baş ağrısıyla uyanabiliyor. Op. Dr. Murat Bınar, uyku apnesi yüzünden direksiyon başında da kişilerin uyumaya daha çok meyilli olduğunu vurguladı.

Uyku apnesi kaliteli bir uyku sunmuyor

KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, uyku apnesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Uyku apneli kişiler, geceleri ne kadar uyurlarsa uyusunlar asla yeterli uykuyu almazlar. Sabah uyanan bu kişiler, kaç saat uyurlarsa uyusunlar sürekli uyku açlık duyarlar. Bunun yanında yorgun uyanma ve baş ağrısı gibi problemlerle de uğraşırlar. Çok masum ve olağan görülen bu rahatsızlık aslında birçok hastalığın belirtisi olabilir. Akciğer hastalıkları, kalp krizi, hipertansiyon, ritim bozukluğu, ani ölüm, cinsel isteksizlik gibi pek çok rahatsızlığın habercisi olabilir.” açıklamasında bulundu. Uyku apnesi bilindiği üzere gece uyuyan kişilerin aniden horlamaya benzer ses çıkarmasına denir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu