Sağlık

Unutkanlığa Şifa 6 Besin

Günümüzde yiyecek ve içeceklerin günlük yaşamı nasıl etkilediği birçok çalışmaya konu olmuştur. İşte geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışamaya göre vücuda inanılmaz olumlu etkileri bulunana 6 besinin daha sırrı ortaya çıkarıldı. Uzmanlar tarafından önerilen bu besinler halsizlikten unutkanlığa birçok hastalığa iyi gelmenin yanı sıra aynı zamanda her yaş grubundan bireyin de tüketeceği besinler arasında yer alıyor.

Bu mucizevi 6 besin arasında ilk olarak Omega 3 yönünden de zengin olan balık bulunuyor. Hafızayı güçlendiren besin bunama dahil birçok hastalığın düşmanı olarak yer alıyor. Özellikle lüfer, sardalya gibi yağlı balıklarda bu etki biraz daha fazla bulunuyor. Bir sonraki besin olarak ise kahvaltıların vazgeçilmezi yumurta olarak gösteriliyor. B vitamini ve protein açısından zengin olan besin nörolojik hastalıkların görülme olasılığını arttırıyor ve bu hastalıkların tedavisinde önemli rol oynuyor.

Tahıl Tüketmek Oldukça Önemli

B vitamini kaynaklarından biri de tahıllı besinler grubu olmakla birlikte özellikle tam buğday türevleri içerisinde hafızayı korumaya yardımcı zengin lif kaynakları da içeriyor. Alzheimer’a da iyi gelen bu besin grubunda B6 ve B12 vitaminleri bolca bulunuyor. Besinler arasında önemli bir yere sahip olan ceviz ise içerdiği Omega 3 ve 6 ile potasyum, demir dahil olmak üzere adeta te başına bir şifa kaynağı olarak ifade ediliyor. Kalsiyum açısından zengin olan bir besin olan yoğurt ise tirozin ile hafızayı kuvvetlendirmekte olup yer fıstığı da Alzheimer riskini azaltmada büyük rol oynamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu