Ekonomi

Ukrayna bir kez daha domatesleri geri iade etti

Türkiye’nin en başta gelen tarımsal ihraç ürünlerinden biri olan domates Ukrayna’dan ikinci kez veto yedi. Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı 38 ton domates, zararlı maddeler içerdiği gerekçesiyle geri yollandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi, Türkiye’den giden domateste, Güney Afrika güvesi bulunduğunu ifade etti. Ukrayna geçtiğimiz ay da, aynı gerekçeye dayanarak, 15 ton domatesi iade etmişti. Bu haber ”gıda güvenliği” konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

ZARARLI AFRİKA GÜBRESİ BULUNDU

Türkiye uzun bir zaman tarımsal üretimde kendi kendisine yeten bir ülkeydi. Son yıllarda hem tarımsal üretim azaldı, hem de gıda güvenliği konusunda endişeler arttı. Temel gıda ürünlerini ithal etmemiz ve artan gıda fiyatları tartışma konusu olurken can sıkan bir haber Ukrayna’dan geldi. Ukrayna’ya geçtiğimiz ay gönderdiğimiz 15 ton iade edilmişti. İade gerekçesi ise, domateslerde bulunan Afrika Güvesi olarak gösterilmişti.

Bu ay Türkiye’den Ukrayna’nın, Nikolayev ve Dnipro kentlerine gönderilen domateste de insan sağlığına zararlı Afrika Güvesi tespit edildi. Toplam 38 ton domates Türkiye’ye iade edildi. Konu hakkında açıklama yapan, Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi, Afrika Güvesi’nin insan sağlığına zararlı olduğunu ve bu sebeple 38 ton domatesin iade edildiğini bildirdi. Tarımsal üretimimiz ve güvenli tarım konusunda ne kadar hassasiyet gösterdiğimiz konusu merak ediliyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu