Yaşam

UHDER’den Kadın Cinayetlerine Tepki

Özellikle son zamanlarda ülkede gerçekleşen kadın cinayetlerine yönelik birçok kurum, kuruluş ve vatandaş farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Bu alanda kadın cinayetlerine tepki çekmek için çalışmalar yürüten kuruluşlardan biri olan UHDER, Uluslararası İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği Başkanı Hacer Çayır da birtakım açıklamalarda bulundu. Artık Emine Bulutlar ölmesin şeklinde bir açıklama ile dikkat çekti. Ayrıca daha fazla Emine Bulutlar ölmesin diyen Hacer Çayır, konuşmaya ve seslerini duyurmaya devam edeceklerini de ifade etti.

UHDER Komisyonu başkanı geçtiğimiz günlerde eski eşi tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut cinayeti ardından yaptığı açıklamada kör ve kabul edilemez bir bakışın toplumda yayılmaya başladığını ifade ederken, cinsiyet ayrımcılığında hala kadınların kör kuyulara atıldığının da altını çizdi. Ayrıca bir insanı öldüren birinin adeta tüm insanlığı öldürdüğünü da söyleyen Çayır, bu katillerin bir bahane ile yaptıklarını meşru kılmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yapılanlar Cahiliye Dönemi ile Aynı

UHDER Başkanı Hacer Çayır’ın kadına şiddete dikkat çekmek maçı ile tepkisini ortaya koyduğu açıklamada, İlam öncesi zamanda kız çocukların Cahiliye Döneminde yapılan diri diri toprağa gömme, yakma ve yapılan her türlü işkencenin bu zaman yaşanan olaylar ile aynı olduğuna dikkat çekti. Kadın cinayetlerinin son bulması için devlet ve diğer sosyal yardım kuruluşlarının birlikte çalışmalar yürütmesi gerektiğinin altını çizilirken, ceza ve yaptırımlar ile bu yaşananların azalabileceğini ama toplumdan bu anlayışın silinmesi için hep birlikte düşüncelerin belirtilmesinin gerek olduğu vurgulandı.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu