Teknoloji

Uber’in hisseleri 42 dolardan halka açıldı

Bir dönem ülkemizde taksiciler ile arasında büyük bir çatışma yaşayan ve tartışmalara yol açan Uber firmasının hisseleri geçtiğimiz günlerde New York borsasında halka açıldı. Oldukça yoğun talep ve ilgi gören Uber firmasının hisseleri 42 dolardan işlem görüyor. Ancak şirket tarafından öngörülen satış rakamı 45 dolar olarak belirlenmişti. Bu yönden hayal kırıklığı yaşayan Uber firması, her şeye rağmen hisse ve tahvillere gösterilen ilgiden memnun.

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezi olarak hizmet sağlayan bir firma olan Uber, bugün dünyanın birçok noktasında toplu taşımaya hizmet veriyor. Tertipli şoförleri ve lüks araçlarıyla yolcularına müthiş bir yolculuk deneyimi ve konfor sunan Uber aynı zamanda kullanım kolaylığı açısından da pek çok kişi tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

UBER HİSSELERİNİN BAŞARISI BUNA BAĞLI

Geçtiğimiz Günlerde New York borsasında 42 dolar değerinden işlem görmeye başlayan Uber hisseleri başlangıç yapan bir hisse tahviline göre etkili bir performans gösteriyor. Yatırımcıların bir hayli ilgi gösterdiği Uber hisselerinin bu başarı yolculu kısa sürebilir. Ünlü yatırımcı ve ekonomistler Uber hisselerinin uzun vadede tam anlamıyla başarı sağlamasının yalnızca Uber firmasının kişisel araç sahiplerinden ve yolcu taşıma araçlarından ne kadar müşteri kazanacağına bağlı olduğu görüşünde birleşiyor.

Uber’in Amerika Birleşik Devletleri içindeki en büyük rakiplerinden biri olan Lyft firması, Uber firmasının etkinliklerini bir hayli sınırlandırıyor. Bilindiği üzere Lyft firmasının da hisse senetleri yaklaşık 6 hafta önce New York borsasında işlem görmeye başlamıştı. Bu iki firmanın göstermiş olduğu toplu taşıma performansı kıyaslandığında yapılan araştırmalar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketici ulaşım harcamalarından %1 pay aldığını görmekteyiz. Bu iki şirket önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu payı %10’a çıkarmayı hedefliyor.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu