Dünya

Türkiye’den ABD açıklamasına çok sert tepki geldi

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin sondaj faaliyetlerine yönelik yaptığı açıklamada, ”Türkiye, Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığına karşı olan tutumunu geçmişten beri net bir biçimde ortaya koymuştur” ifadelerinde bulundu. GKRY’nin bölge ülkeler ile yaptığı sınırlandırma anlaşmalarının Türkiye ve Kıbrıs Türkleri için geçerli olmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı, bu konuda tavırlarının net olduğunu ifade etti.

ABD’nin Kıbrıs çağrısına ilk tepki Türkiye’den geldi. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamaya ve Kıbrıs çağrısına sert tepki gösterdi. Ayrıca üçüncü ülkelerin kendilerini adeta bir mahkeme yerine koymasını yanlış bulduklarını ifade eden Dışişleri Bakanlığı, üçüncü tarafların kendilerini mahkeme yerine koyarak deniz sınırlarının nereden geçeceği tahmin etmeye çalışmaları asla kabul edilemez ifadelerinde bulundu.

BU KONUDA KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanlığı tarafından gelen diğer bir açıklamada ise, ”Sondaj ve sismik gemilerimizin, kıta sahanlığı içerisinde 2009 ve 2012 yıllarından TP’ye verdiği ruhsat sahalarında kararlılıkla devam edeceğini ve bu anlamda sondaj faaliyetlerine de devam edileceği” belirtildi. Aynı şekilde Rum tarafında yer alan adanın da eşit ortağı olan Kıbrıs Türklerinin, haklarının savunulacağı ve bu anlamda Kıbrıs Türklerinin hidrokarbon kaynakları konusunda karar alma mekanizmalarını işin içerisinde dahil etmedikçe veya tek taraflı olarak hidrokarbon işlemini sona erdirmedikçe kıta sahanlığı haklarının korunması konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’in hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin, “ABD, Türkiye’nin sondaj yapma faaliyetinde bulunmasından dolayı derin kaygı içerisinde ve böyle bir faaliyet girişimini kesinlikle istemiyor. Türk yetkilileri bu anlamda faaliyetleri durdurmaya ve bir an önce bu niyetlerinden vazgeçmeye davet ediyoruz.” demişti.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu