Yaşam

Türkiye’de Her 3 Kişiden 1’i Gizli Şeker Hastası

Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, Türkiye’deki şeker hastalığı ile ilgili çarpıcı veriler üzerine açıklamalarda bulundu. Şeker hastalığının ilk evresi olarak bilinen gizli şeker hastalığının büyümeden engellenebileceğini savundu. Türkiye’de gizli şeker sahibi olan insanların sayısı yüzde 36 olarak tespit edildi. Bu durumda Türkiye’de her üç kişiden biri şeker hastası. Prof. Dr. Hasan Aydın, şeker hastalığı konusunda mutlaka tedbirler alınması gerektiğini savundu ve asla bu konuda gevşek davranılmaması gerektiğini ifade etti.

Gizli şeker, diyabetin ilk basamağı olarak kabul edilir. Pre-diyabet olarak da adlandırılan bu durum daha çok obez ve kilolu kişilerde görülür. Eğer insülin direncine bir çözüm bulunmazsa bu durum Tip 2 diyabet rahatsızlığına sebep olur. Yapılan araştırmalar neticesinde gizli şeker hastası olan kişiler, 10 sene içerisinde Tip 2 diyabet oluyor.

Gizli şekerin diyabete dönüşme riski yüksek

Prof. Dr. Hasan Aydın yaptığı açıklamalarda, gizli şeker hastalığına dikkat çekti ve bir an evvel çözüme kavuşturulmasını tavsiye etti. Dr. Aydın yaptığı açıklamada, pre-diyabet olan kişilerin belli bir süre sonra mutlaka diyabet hastası olacağını vurguladı. Bu yüzden gizli şekeri olanların bir an evvel tedavi sürecine girmeleri gerektiğini ifade etti. Ünlü doktor Türkiye’de her üç kişiden birinin gizli şeker, her yedi kişiden birinin de şeker hastası olduğunu açıkladı.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu