Sağlık

Türkiye’de aşı konusu gündem oldu

Türkiye son günlerde aşı konusunu konuşuyor. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı Lojistik Birimi Doktoru Tarkan Yamanoğlu yaptığı açıklamada: Aşı sistemi yüzde 50’nin altına düştüğü an itibariyle anında alarm veriyor. Yok denilerek gündeme gelen hepatit aşısının 60 bin doz olduğunu tespit ettik.” şeklinde konuştu.

UZMAN DOKTOR AÇIKLAMA YAPTI

Aşı lojistik biriminde yetkili Dr. Tarkan Yamanoğlu, Türkiye’nin aşı ve Aşı takip Sistemi konusunda açıklamalar yaptı. Her doz ve aşıya bağlı olarak bir kimlik numarası verildiğini vurgulayan Yamanoğlu, aşıya dair ‘hacim, güç, miktar, tüketim tarihi, ısısı, kim üretti, nerede ne zaman, hangi aşamalarla üretildi, Türkiye’nin hangi bölgesinde ne kadar, hangi depoda ve hangi dolapta’ gibi tüm bilgilerin bu sistemle kayıt altında olduğuna dikkat çekti.

AŞI SIKINTISI YAŞANMIYOR

Yamanoğlu’nun açıklamaları şu şekildeydi: “Dünya genelinde birçok ülke ATS’yi öğrenmek için ülkemize ve Sağlık Bakanlığı’na başvuruyor. Gelen yabancı kurumlara bu konuda gerekli olan eğitimleri veriyoruz. Bugün dünyanın birçok ülkesi aşı sorunu yaşarken biz fazla aşılarımızı bedelsiz olarak diğer ülkelere destek amaçlı ihraç ediyoruz. Aşı idare, takip ve güvenliğinde dünyada birinci sırada yer alıyoruz.” dedi. ATS ile Türkiye’deki tüm soğuk hava depoları ve aşılar tek tek özenle takip ediliyor, aşı nerede saklanıyor, hangi depoda, bulundukları dolap numarasına kadar her konusu biliniyor. Depoda muhafaza edilen aşı yüzde 50 ve 25’in altına düştüğü anda her ile haber gönderip, şurada şu aşı stoku düşmüş diyerek dikkat etmelerini söylüyoruz. 7/24 çağrılı takip sistemi sayesinde incelemeler yapıyoruz. Çağrılı takipte ATS karşılıklı olarak online takip ve sesli geri dönüş sağlıyor. Sistem herhangi bir cevap alamazsa bu verileri 10 gün saklıyor ve şu depoda şu aşı azalmak üzere, tamamla’ gibi uyarılar veriyor diyerek açıklamalar yaptı.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu