Sağlık

Türk Bilim İnsanları Eklem Rahatsızlığı İçin Glukozamin Üretti

Kütahya’da bilim insanları eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan “glukozamin”i frenk üzümünden üretmeyi başardılar. Japonya’dan 50 tonluk bir glukozamin ham maddesi talebi geldi. Dünya genelinde sadece yengeç, karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen “glukozamin” ham maddesi Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde bir grup bilim insanının 4 yıl süren çalışmaları sonucu frenk üzümünden sıvı olarak elde edilmiştir. DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Bülbül ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Dönmez, 4 yıl süren çalışmalar sonucunda, frenk üzümünden kimyasal içermeyen bitkisel “glukozamin” buldu.

RÖPORTAJ YAPILDI

Türkiye’de eklem rahatsızlığı yaşayan kişi sayısının 15 milyon civarında olduğunu belirten Bülbül, şöyle devam etti: “Bu yaygın hastalığın tedavisi konusunda uzun yıllardır birçok çalışma yapılmış ve birçok tedavi yöntemi bulunmuş. Bilim dünyasında kanıtlanmış en etkili yöntem ise glukozamin takviyesi. Glukozamin normal şartlarda insan vücudunda kıkırdak ve kemikler arası dokuyu oluşturan temel maddedir. Sağlıklı bir bireyde vücut tarafından doğal olarak üretilir ancak ilerleyen yaşlarda ve vücudun deformasyona uğramasıyla kıkırdak dokuda glukozamin üretimi durur. Bunun neticesinde de çeşitli eklem rahatsızlıkları ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıkların tedavisi için ise dışarıdan glukozamin takviyesi yapılması gerekiyor. “Bülbül, dünya nüfusunun yüzde onun eklem hastalıklarına sahip olduğunu belirtti.

JAPONYA’DAN İLK SİPARİŞ GELDİ

Prof. Dr. Muhammet Dönmez ise ürettikleri bu özel bitkisel sıvı glukozaminin, hiçbir katkı maddesi ve şeker içermemesinden dolayı haricen kullanıma da uygun olduğunu ifade etmiştir. Şeker içermediği için her birey tarafında tercih edilebilir. Dönmez, “Bu sayede hem ülkemizin ihtiyacını karşılayacak hem de ihracat yapılabilecek konuma gelindi. Gelinen noktada bugüne kadar yıllık yaklaşık 250 milyon dolar ödeyerek ithal ettiğimiz bir ürünü yerli olarak üretebileceğiz ifadelerinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu