Sağlık

Tüp Bebek Uygulamalarında Yapay Zeka

Çok yaygın olmamakla birlikte ebeveyn adayları tarafından sıklıkla tercih edilen genetik tarama yöntemi olan PGT, yapay zekâ dönemine girerek sağlıkta yeni bir çağı başlatıyor.

Anne karnındaki embriyoların sağlıklı olup olmadığını, yaşamsal organlarının çalışma durumlarını ve hayatını etkileyecek herhangi bir hastalığın var olup olmadığını ortaya koymak için uygulanan genetik tarama testi yönteminde yapay zekânın da kullanılmaya başlanması yeni bir teknolojik ve sağlıksal çağın habercisi. Aynı zamanda tüp bebek uygulamalarında yapay zekâ kullanımı da artık mümkün… Böylelikle anne ve baba adayları, dünyaya gelecek olan çocuklarının sağlıksal durumunu doğum gerçekleşmeden önce öğreniyor.

Genetik Tarama ve Yapay Zekâ Ortaklığı

Normal gebeliklerde ve tüp bebek uygulamalarında yapay zekâ kullanımı, genetik tarama yönteminin yapılması ile başlamaktadır. Embriyolar hakkında, sağlıksal verilerin elde edilmesi için yapılan genetik tarama yönteminde, yapay zekâ kullanılarak binlerce data kullanılarak eşleştirmeler yapılıyor ve analiz sonuçları elde ediliyor.

Genetik tarama yöntemi, anne adayından alınan bir kan örneği üzerinde embriyo DNA’sının ve kromozomlarının incelenmesi yöntemidir. Bu tarama testi ile bebeğe ait sağlık verileri elde ediliyor ve olasılıklar hesaplanıyor. Yapılan test sonuçları, genetik uzmanlarınca inceleniyor ve analiz raporu hazırlanıyor. Bazı durumlarda, genetik uzmanlarının görüşü birbirinden farklı olabiliyor ve ikilem arasında kalınabiliyor. Tam da bu noktada, yapay zekâ kullanımı devreye girerek oluşan belirsizlik durumuna nokta konuluyor.

Yapay zekânın, genetik taramada kullanılması daha net sonuçların alınmasına ve daha net analizlerin gerçekleştirilmesine imkân tanıyor. Çünkü bu uygulamada, binlerce embriyo üzerinde yapılan genetik araştırmalar depolanıyor ve yeni yapılan genetik tarama sonuçları bu siteme yüklenerek eşleştirmelerin yapılması sağlanıyor. Tüm bunların sonucunda da, bebeğin sağlığına dair olasılık hesaplamaları ortaya konuyor. Dolayısı ile normal gebeliklerde ve tüp bebek uygulamalarında yapay zekâ kullanımı, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesinde büyük etkiye sahiptir.

Genetik tarama testi, ileri yaşlarda gebelik yaşayan, çeşitli hastalıkları bulunan ve soy geçmişinde kronik hastalıkları bulunan kişiler için önerilmektedir. Bu tarama testi, yapılması oldukça riskli olan amniyosentez yönteminin bir alternatifi olarak kullanılmakta ve sadece kan testi yoluyla yapıldığı için herhangi bir risk taşımamaktadır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu