Sağlık

Tüm Çocuklar Kalp Kontrolünden Geçmeli

Okulların açılmasına kısa bir süre kala uzmanlar ebeveynleri uyardı. Henüz daha okullar başlamadan çocukların kalp rahatsızlıklarına karşı kontrolden geçmeleri gerektiği vurgulandı. İ.Ü Robotik Kalp Cerrahisi Uzmanı Dr. İhsan Bakır, özellikle beden eğitimi dersi gibi hareket isteyen derslerde teşhis edilemeyen kalp hastalığına sahip bir çocuğun büyük bir risk ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Kalp hastalıkları ile ani ölümler gerçekleşebileceği gibi vücutta pek çok kalıcı hasarlarda bırakabilir.

Bazı durumlarda bebek anne rahmindeyken bile tespit edilemeyen kalp rahatsızlıklarının olabildiğinden söz eden Dr. Bakır, bu nedenden dolayı tüm çocukların kalp kontrolünden geçmesi gerektiğini savundu. Okula başlamadan tüm çocukların EKG çektirmesinde yarar olduğu da uzmanlar tarafından bildiriliyor.

1000 bebekten 8’inde kalp rahatsızlığı görülüyor

Türkiye’de her sene ortalama 1 milyon 300 bin bebeğin doğduğunu ifade eden Dr. Bakır, bu doğumların binde 8’inde kalp hastalıklarının görüldüğünü ifade etti. Doğumsal kalp rahatsızlığı olarak da bilinen bu hastalığın oldukça sinsi olduğunu vurgulayan uzmanlar, bebeklerin anne karnındayken bile bu durumun gözden kaçabildiğini belirtti. Doğumsal kalp rahatsızlığı olan çocukların yaklaşık yüzde 25’lik kısmının ameliyata ihtiyaç duyduğu da bildirildi. Doğumsal kalp rahatsızlığına sahip çocukların yüzde 15’inde teşhiste bulunulmuyor ve bu yüzden bu çocuklar hayatını kaybediyor. Bu gibi aksiliklerin yaşanmaması için çocukların EKG çektirilmesi öneriliyor.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu