Teknoloji

Trump Nvidia’ya istemeden zarar verdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin ile girdiği ticaret savaşında ağır darbe aldı. Bilindiği üzere Trump, Çin hükümetinin ABD’ye biat etmesini amaçlayarak büyük bir ticaret savaşını fitilini başlattı. Çetin geçen ticari savaşta Çin ürünlerine yönelik olarak yaklaşık 200 milyar dolarlık bir yaptırım uygulayan ve Çin ürünlerinin vergi tarifelerini %10′ dan %25’e çıkartan Donald Trump yönetimi, ülkesinin en büyük teknoloji markalarından biri olan ve Çin’de çok büyük üretim tesisleri bulunan NVİDİA’nın hisselerinin %3 değer kaybına uğramasına neden oldu.

Çin ile ABD arasında yapılan ikili görüşmelerde herhangi bir olumlu gelişmez yaşanmazken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump herhangi olumlu bir ilerlemenin sağlanmaması halinde Çin devletine uygulanan yaptırım paketlerinin yenisinin geleceğini duyurdu. Bu haberin ardından misilleme olarak karşı bir hamle bulunan Çin hükümeti ise ülkesinde yer alan yarı iletken ürünler endüstrisine ağır vergiler getireceği haberini duyurdu.

DUYURUDAN SONRA NVİDİA HİSSELERİ DİBE ÇAKILDI

Çin hükümetine yakın kaynaklar tarafından yapılan duyuruda, yapılan ikili görüşmeler neticesinde herhangi bir gelişme sağlanamazsa yarı iletkenler endüstrisine çok büyük vergiler getirileceğinin vurgusu yapıldı. Çin cephesinden yapılan bu söylemlerden sonra açıklamalarda bulunan NVİDİA CEO’su ve başkanı Jensen Huang basın mensuplarına verdiği demeçlerde ”Çin’in atacağı olumsuz bir adımın hem ABD ekonomisini hem de Çin ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği aşikar. Dünya oyun piyasasında Çin, oldukça önemli bir endüstri.” açıklamasında bulundu. NVİDİA şirketinin son bilançoları incelendiğinde yıl sonu hedeflenen kar marjının %50 gerisinde olduğu tahmin ediliyor. Öte yandan NVİDİA yaşadığı olumsuz durumlar nedeniyle en büyük rakibi AMD markasının oldukça gerisinde kaldığı bilinen bir gerçek. Birçok analiste göre NVİDİA, bu performansıyla borsada kan kaybetmeye devam edecek.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu