Dünya

Trump ile Putin Venezuela hakkında görüşme gerçekleştirdi

Telefon ile gerçekleşen görüşmede, Rusya lideri Putin, Venezuela içerisinde yaşanan krizde ülkenin iç işlerine müdahalede bulunulmasının ülkedeki karmaşayı çıkılmaz bir kaosa süreceğini ve çözüm için adeta bir darbe etkisi yaratacağını söyledi. Görüşmede ayrıca Kuzey Kore, Ukrayna ve ikili ilişkiler hakkında da konuşuldu.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede özellikle Venezuela konusunda hassas yaklaşım sergilenmesi çağrısı yapıldı. Ayrıca geçen hafta içerisinde Putin ile Kuzey Kore lideri Pyongyang arasında gerçekleşen görüşme hakkında Trump’ a bilgi veren Putin, Kuzey Kore için uygulanan yaptırım sertliğinin hafifletilmesi çağrısında bulundu. Ukrayna konusunda Rusya Kiev yönetiminin bağlı olduğu Minsk anlaşmasına tam olarak uygun adımlar atılmasını görmek istediklerini belirtti.

LİDERLERDEN YENİ ANLAŞMA SİNYALİ GELDİ

Nükleer silahlar konusunda yaşanan krizlerin son bulması için yeni bir anlaşma yapılması içinde görüşen iki liderin, görüşmesinden sonra Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada nükleer silah krizinin giderek tırmanmasının ardından buna bir çözüm bulmak adına yeni anlaşma sinyalinin olduğunu söyledi. Venezuela krizi için görüşmede Trump, yaşanan insani ve siyasi kriz konusunda çözüm odaklı adımların olması gerektiğini vurguladı.

Görüşmenin ardından iki liderde görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyerek dünya genelinde yaşanan bütün krizlere ait konuların çözüme kavuşturulması için ortak çalışmalar ve görüş birliğinin oluşturulması konusunda görüşmelerin ileriki zamanlarda tekrar yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu