Sağlık

Titiz ailelerde yetişen çocukların astıma yakalanma riski artıyor

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı aynı zamanda Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, fazla titiz ailelerde büyüyen çocuklarda astım hastalığının daha çok görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Dünya Astım Günü nedeniyle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde toplantı düzenledi. Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, aşırı titiz ailelerde yetişen çocuklarda bağışıklık sisteminin daha az gelişmesine bağlı olarak, astım hastalığının daha sık görüldüğünü ifade etti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİ GELİŞMİYOR

Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, bilgilendirme toplantısında, temizliğe anormal bir şekilde önem veren ve aşırı titiz olan ailelerin çocuklarında astım sorunu daha fazla görülüyor şeklinde açıklama yaptı. Titiz aileler, çocuğun herhangi bir yere dokunmasına ve mikrop kapmamasına aşırı derecede dikkat ettiği için çocuğun bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmiyor diyen Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, çocukluk dönemine geçirilen enfeksiyonların ileride astım hastalığına karşı koruyuculuğu olduğunu ifade etti. Kontrollü bir şekilde mikroplarla temas eden çocuğun bağışıklığı güçlenir şeklinde konuştu.

TEMİZLİK KONUSU ABARTILMAMALI

Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu konuşmasına, temizlik konusunun çok abartılmaması gerektiğini, her şeyin dengeli yapılmasında fayda olduğunu belirtti. Çocuğun mikroplar ile temas etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, çocuk mikrop kapmasın, dışarı çıkmasın gibi engelleyici yaşam tarzı bağışıklık sisteminin de gelişmesine engel oluyor, bu da astım hastalığına yakalanma riskini arttırıyor şeklinde açıklama yaptı.

Astım hastalığının tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, astım hastalarındaki tedavinin asıl amacının bu hastalığı kontrol altına almaktır şeklinde konuştu. Doğru tedaviyle astım hastaları günlük yaşamlarına devam edebiliyor ve hastalık nedeniyle hiç bir kısıtlama yaşamıyor ifadelerini de açıklamasına ekledi. Astım hastalarının ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerektiğini belirten Hatipoğlu, sağlıklı beslenme ve sporla tedavilerini desteklemeleri gerekiyor şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu