Sağlık

Tiroit kanserinin yaygınlaşmasının sebebi Çernobil patlaması

Türkiye’de özellikle kadınlarda sıklıkla görülen bir kanser türü olarak tiroit kanseri, oldukça tehlikeli hastalıklardan bir tanesidir. Kadınların %20’sinde görülen bu hastalık, dünyada da kadınlarda en çok görülen kanser türünden biri. Dünyadaki listeye bakıldığı zaman en çok rastlanan kanser türleri arasında 5. sırada yer alan tiroit kanseri, Türkiye’de ise kadınlarda meme kanserinden sonra karşılaşılan ikinci kanser türü…

1986 senesinde Çernobil’de yaşanan ve Türkiye’ye de sıçrayan patlama, hayatı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Doç. Dr. Bülent Dinç, ağız içinden yapılan bir ameliyat yöntemi ile tiroit kanseri olan 6 kadının sağlıklarına kavuştuklarını belirtti.

İZSİZ TİROİT AMELİYATI

Tiroit kanserinin teşhisi durumunda tedavisinin ameliyat ile beraber yapıldığını söyleyen Dinç, dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yapılan ameliyatın iz bırakmadığını dile getirdi. Meslektaşlarının normal tiroit hastalarının yanı sıra, kanser hastalarının ameliyatlarında da kesi yönetime başvurduklarını söyleyen Dinç, bu ameliyatın özellikle kadınlarda çok sık kaydedilmesinden dolayı izsiz yapılabileceğini de belirtti.

2018 yılında başlamış oldukları yöntemle ağız içinden yapılan ameliyatın iz bırakmadığı konusunda çalışmalarını anlatan doktor, bu ameliyat yöntemi için özel aletlerin kullanıldığını söyledi. Tiroit hastalıklarının her geçen gün arttığı ve önlem alınmadığı takdirde kansere dönüştüğü bazı durumlarda söz konusu olup, ameliyat esnasında ses kısıklığı komplikasyonu doktorun kullandığı yöntemle engelleniyor.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu