Gündem

Tesadüf eseri kuzugöbeği mantarına denk geldi

Kahramanmaraş’a bağlı Göksun ilçesinde piknik yapmaya giden Ümit Telci adındaki vatandaş, tesadüfen arazide kuzugöbeği mantarı olduğunu fark etti. Yaş olarak kilosu 100 TL olan kuzugöbeği mantarının kurusu ise 750 TL’yi buluyor. Oldukça besleyici olan kuzugöbeği mantarı, protein bakımından da son derece zengin.

Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiği görülen kuzugöbeği mantarı, piknik yapmaya giden bir vatandaş tarafından Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde de bulundu. Taze olarak satılan kuzugöbeği mantarının kilogram fiyatının 100 TL, kurutulmuş halinin ise 750 TL’ye olduğu biliniyor. Göksun ilçesi, Korkmaz Mahallesi’nin dağlık alanında kuzugöbeği mantarı bulan vatandaş, bu bitkiyle ilgili çok sayıda haber izlediğini söyledi.

KUZUGÖBEĞİ MANTARI GÖRDÜ

Gittiği dağlık arazide piknik yaparken etrafında tesadüfen kuzugöbeği mantarı gören Ümit Telci, neredeyse bir poşet dolusu kuzugöbeği mantarı topladığını söyledi. Telci açıklamasında; Kuzugöbeği mantarı ile ilgili birçok haber izlediğini, fakat bugüne kadar hiç rastlamadığını belirtti. Piknik yaparken etrafında kuzugöbeği mantarı olduğunu fark eden Telci, cep telefonundan internete girdiğini ve bunun haberlere konu olan mantar olduğunu anladığını belirtti. Kuzugöbeği mantarının Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde olduğunun altını çizen Telci, Göksun ilçesi bu bölgelerin bir özetidir şeklinde konuştu.

PROTEİN ORANI 1 KİLO ET İLE EŞDEĞER

Kuzugöbeği mantarının zengin protein içeriğine sahip olduğu biliniyor. Bir tane kuzugöbeği mantarının protein miktarı, 1 kilo etin proteinine eş değer. Mantara ilgisi olduğunu söyleyen Telci, mevsimi geldiğinde topladığını, Kuzugöbeği mantarının çok pahalı olmasının sebebini ise “Faydasından dolayıdır” şeklinde açıkladı. C, B1 ve B2 vitaminleri açısından zengin olan mantar türü, yüksek miktarda kalsiyum, çinko, potasyum ve sodyum içeriyor. Kuzugöbeği mantarının faydaları hakkında bildiklerini paylaşmaya devam eden Telci, bu türün zihin açtığını, demir eksikliğini giderdiğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kansızlığa iyi geldiğini de belirtti.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu