Ekonomi

Telefonlar ve tütün ürünlerinde ötv zammı arttı

ÖTV hakkında kısa bir tanım yaptıktan sonra cep telefonları ve diğer ürünlere gelen son ÖTV zamlarına değineceğiz. İhtiyaç dışında olan bazı ürünlere oransal veya maktu olarak yapılan zamlara Özel Tüketim Vergisi yani kısaca ÖTV denir. ÖTV vergisi Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 4760 sayılı kanun ile 2002 yılında kanunlaşmıştı. O günden bu güne maktu olarak bazı ürünlerde ötv zammı yapılmaktadır. Bugünde bu kanun çerçevesinde cep telefonları ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geldi.

Cep telefonlarından belli bir oranda ÖTV (özel tüketim vergisi) vergisi alınmakta idi. Cep telefonları yanı sıra tütün ürünleri ve hurda teşvik araçlarındaki ÖTV yeniden belirlendi. Buna göre cep telefonlarına gelen ÖTV zammı en az %25 en fazla %50 oranında artırıldı.Cep telefonu fiyatı 650 ve altında olanlara zam oranı %25 bu miktarın üstünde olan matrahlarda ise %50 oranında bugün itibari ile zam gerçekleşti. Bu durumda cep telefonlarına yapılan ortalama ÖTV zammı % 40 oldu. Cep telefonlarına yapılan ÖTV zammı cep telefon fiyatları artışını da beraberinde getirdi.

DİĞER ZAM İSE TÜTÜN ÜRÜNLERİNE

Tütün ürünlerine gelen vergi zam tütün toz halinde ise %67 oranında sabit kaldı. Ancak puro gibi sigara ürünleri vergi zammı %40’lık orandan %67’lik orana yükseltildi. Puro ve tütün ürünleri vergi oranları bu durumda eşit oldu. Cep telefonu ve tütün ürünlerine yapılan ÖTV zammı yanı sıra ise hurda teşvik zammı da teşvik kapsamında ele alınmış ve hurda araçlar 70 bin TL’nin altında ise 10 bin TL, 120 bin TL ye kadar olanlara 8 bin TL ve 120 bin TL’yi aşan araçlarda 3 bin TL vergi indirimi sağlanacak.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu