Ekonomi

TBB’den fonlama maliyetine ilişkin açıklama yaptı

Türkiye Bankalar Birliği kamuoyuna yaptığı açıklamada fonlama maliyetlerine ilişkin çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını asılsız bir haber olduğunu belirtti. Türkiye Bankalar Birliği, uluslararası bir haber ajansında öne çıkan “Bankalar artan ve yükselen fonlama maliyetlerini kredi faizlerine yansıtmaya başlarken…” konulu haberin içeriğinin gerçeği hiç bir şekilde yansıtmadığını ve aslı olmayan bir haber olduğunu duyurdu.

OBJEKTİF DIŞI BİR HABER

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan yazılı ve sözlü açıklamada, “29 Nisan 2019 tarihli ‘Bankalar artan fonlama maliyetlerini kredi faizlerine yansıtmaya yavaş yavaş başlarken…’ başlıklı haberde, kamuoyuna kredi faiz oranlarındaki farklılığa ilişkin olarak bilgi vermenin ötesinde asla objektif olmayan, rasyonel analizlere bağlı olmayan, gelip geçici nedenlere dayalı, sınırlı sayıda görüşmeye bağlı kalan, içeriği asılsız, gerçeklerden çok uzak değerlendirmeleri içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu habere göre tutarlı olan verilerin kesinlikle kullanılmadığı konusuna değinilen TBB açıklamasında, şu şekilde söylendi:

YAPILAN HABERLER GERÇEKLERİ YANSITMIYOR

“Yayınlanan haberde faiz oranlarında farklı zamanlarda ve farklı nedenlere bağlı olarak ortaya atılan gerçekleşmeler, sanki güncel bir konumdaymış gibi aktarılıyor, yetkili olup olmadığı bile belli olmayan kişilere atfedilerek, faiz oranlarının ileriye dönük seyri konusunda beklentileri olumsuz olarak yönlendirici ve genellemelerin yapıldığı tuhaf değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu yorum ve değerlendirmelerin gerçekle hiç bir ilgisi yoktur.” denildi.

Açıklamada, değerlendirme, yorum, ilişki, davranış ve alınan kararlarda ülkenin çıkarlarının en üst seviyede kollanması, spekülatif davranışlardan uzak kalınması gerektiği konusuna dikkat çekilmesi vurgulanarak, “Bu yorum ve değerlendirmeler gerçeği asla yansıtmamaktadır.” ifadelerine yer verildi. Bankalar da dâhil olmak üzere verilen kararların öncelik olarak çok yönlü olarak analiz edilmesi gerektiği bildirilirken, kredi faiz oranlarında yapılacak olan yükselişin, dönemin şartlarına göre iç ve dış pazarın birlikte gözetilmesi gerektiği açıklandı.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu