Sağlık

Tatil Sonrası Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uyku bozuklukları dikkat eksikliği bununla bağlantılı olarak iş kazalarına sebep olabilmektedir. Bu sebeple tatilden döndükten sonra sadece bireysel olarak değil toplumsal olarak da adeta “kırmızı alarm” niteliğinde bazı önlemler almamız gerekmektedir. Uyku insan sağlığı için oldukça önemli bir unsurdur. Eğer uykunuz sağlıklı değil ise trafik kazalarında 6 saat altında yetersiz bir uykuya sahipseniz kaza riski yüzde 30, eğer uykunuzda solunum problemi yaşıyorsanız yüzde 120 artırmaktadır. Trafik kazalarında en sık rastlanan vakalardan birisi de kalp krizidir. Uyku düzeni bozukluğu ayrıca obezite ve şeker hastalığı riskini de yüzde 40 civarında artırmaktadır.

Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Güzel bir tatil  sonrasında tekrar çalışma temposuna hazırlanmak ve uyku düzeninizi yeniden düzenleyebilmeniz gerekmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde bozuk uyku düzeni hijyen vb. pek çok konuda önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ortaya konmuştur. Yapılan araştırma verilerine göre uykunun, sağlığımız ve hayatta kalabilmemiz adına ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Tatilden döndükten sonra sadece bireysel olarak değil, toplumsal olarak da uyku düzenimiz için gerekli önemlerin alınması gerekmektedir. Uyku zamanı boşa geçen bir zaman olarak değerlendirilmemelidir. Dolayısıyla uykunun her dakikası oldukça önemlidir. Sabahları düzenli bir biçimde erken kalkabileceğiniz saati belirlemelisiniz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu akşamları karanlıkta almalısınız. Dolayısıyla akşamları yatmadan 2 saat öncesine kadar yorucu işler yapmaktan da kaçınmalısınız. Bunun yerine düzenli bir biçimde egzersiz yapmanız gerekir.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu