Sağlık

Tanı Kılavuzu Geliştiren Türk Bilim Adamı

Profesör Doktor Murad Atmaca; tüm dünyaca kabul edilebilecek bir gelişme ile ismini duyurmayı başardı. Fırat Üniversitesinden öğretim üyeliği yapan Murad Atmaca psikiyatri bölümünde ders vermeye devam etmektedir.

Murad Atmaca hastalıkların sınıflandırılması konusunda belirleyici olan ICD-11 kılavuzunu tamamladı ve 35 yıl süreli olarak bilim dünyasının kullanacağı bir çalışmayı ortaya çıkardı. Bununla birlikte dünyaca; tanı kılavuzu geliştiren Türk bilim adamı olarak ismini duyurdu.

Tanı Kılavuzu 35 Yıl Boyunca Bilim Dünyasınca Kullanılacaktır

Tanı kılavuzu geliştiren Türk bilim adamı olarak isim yapan Murad atmacanın ortaya çıkardığı bu kılavuz önümüzdeki 35 yıl boyunca tüm dünya tarafından kullanılmaya devam edecektir. Dünya sağlık örgütü bütün tanılar için 10 tane bilim adamı seçmişti. Bu 10 bilim adamı içerisinde yer alan Murad Atmaca; takıntı bozuklukları tanılarının konulmasında ve sınıflandırılması konusunda Türkiye ve Ortadoğu adına çalışma yürütmüştür.

2013 yılından beri yürütülen çalışmalar bu yıl içerisinde sonlandırılmıştır. Ve tüm dünyaca kullanılacak olan kılavuz bu sene içerisinde yayınlandı. Obsesif komplesi konusunda çalışan Murad Atmaca; bu konu içerisinde yer alan ilişki bozukluklarını da çalışmalarında yer vermiştir.

Murad atmaca verdiği röportajlarda tanı kılavuzuyla ilgili detayları aktarmıştır. Tanı koyarken belirli kıstasların konulduğunu bu yüzden her durumun tanı kılavuzunda yer alamadığını belirtmiştir. Örneğin alışveriş hastalığının bir hastalık olarak bu kılavuza dâhil edilmediğini iletmiştir. Bunun yanı sıra internet bağımlılığı gibi yeterli kanıt olmayan hastalıkların da kılavuzda yer almadığını anlatan Murad Atmaca’nın çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirtmiştir.

Kılavuz 35 yıl da bir olarak yenilenmektedir. Bunun sebebi dünya nesillerinin değişmesi ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Ve ya bazı hastalıkların tamamen ortadan kalkması durumu da yaşanabilmektedir. Ayrıca bu durumunda teknolojinin sürekli gelişmesinin de bir katkısı vardır. Bu yüzden tanı kılavuzu 35 yılda bir yenilenmektedir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu