Sağlık

Tahta Kürdan Diş Etlerine Zarar Veriyor

Tahta kürdan kullanımının diş etlerine çok ciddi zararlar verdiği uzman hekimler tarafından açıklandı. Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Alper Dilek, kürdan kullanımı hakkında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Dilek yaptığı açıklamada, tahta kürdan kullanmak yerine diş ipi ya da fırça kullanılması gerektiğini belirtti. Özellikle yoğun protein ve tatlı tüketiminden sonra ağız için pH değerinin korunması gerektiğini belirten ünlü hekim, sık sık diş kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Her Kurban Bayramı’ndan sonra dişçilere gelen hasta sayısında yoğun bir artışın olduğunu da belirten Dilek, vatandaşların ne yiyip içtiğine özellikle bu aylarda çok dikkat etmesi gerektiğini savundu.

“Kesinlikle kürdan kullanılmamalı”

Her zaman diş fırçalamanın mümkün olamayabileceğini vurgulayan Alper Dilek, bu tür durumlarda herkesin yanında diş ipi ya da arayüz fırçası olması gerektiğini ifade etti. Diş etlerinde kalan yemek artıklarının son derece zararlı olduğunu açıklayan Dilek, özellikle kürdanların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Kürdan kullanımının zararlarına dikkat çeken ünlü hekim, kürdan kullanımı esnasında dolgularında zarar gördüğünü belirtti.

Kürdan kullanımı ile hem diş hem de diş etlerinde ciddi problemler yaşanabileceğini vurgulayan Dilek, aynı zamanda kürdanın ağız kokusuna da sebep olduğunu belirtti. Diş etlerinin son derece hassas olduğunu da belirten Alper Dilek, diş etlerine en ufak bir müdahale de diş etlerinin hemen tepki vereceğini de belirtti.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu