Yaşam

Strese Karşı Sayfa Çevir

Hobiler içerisinde, sahibine şüphesiz en çok katkı sağlayan kitap okumaktır. Yalnızca boş zaman değerlendirmek için değil, bilgi kazanmak ve günün telaşını üzerimizden atmak için de sık sık başvurduğumuz bu etkinliğin birçok da faydası bulunmakta.

Bilindiği üzere günlük konuşmamızda kullandığımız kelime dağarcığı bir hayli sınırlı. Kitap okumak yeni kelimeler öğrenmemizi sağladığı gibi bu kelimeleri günlük yaşantımızda kullanmamızı da sağlıyor. Ayrıca kitap okumanın insanın hafızasını geliştirdiğine ve kitap okuyanların Alzheimer gibi hastalıklara %50 daha az yakalandıklarına dair bilimsel bulgular da mevcut. Bunların yanında geceleri narkolepsi (uykuya dalmada güçlük) yaşayanlara ruh sağlığı uzmanları kitap okumayı önermekte! Kitap okumanın uykuya dalmayı kolaylaştırdığı ile ilgili de bilimsel bulgular mevcut. Ve eğer kendinizi ifade etmekte güçlük yaşıyorsanız, iletişim becerilerinize en çok katkıyı sunacak olan şey yine güzel kokulu dostlarımız kitaplar.

Kendi Kendine Terapi: Kitap Okumak

Kitap okumanın stresle baş etmede önemli faydalar sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Stresli geçen bir günün ardından sırtınızı yaslayıp, en sevdiğiniz müziği açıp kitap okumak ruhsal açıdan sizleri bir hayli rahatlatacaktır. Ayrıca kitap okuyup da kendini yalnız hisseden bir kişiyle karşılaşmak çok güç. Sürekli duyarsınız, “kitap en iyi arkadaş” diye, unutmayın ki boş zamanlarını en faydalı değerlendiren kişi kitap okuyan kişidir ve boş zamanlarını değerlendirebilen bir kişinin kendinden başka kimseye ihtiyacı olmaz.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu