Sağlık

Sosyal Güvenlik Kurumu hastanelere katkı payı ödemeyecek

Sağlık konusunda bir yanlış da diş hastalıkları alanında yapıldı. İzmir’de yaşanan olayda Ortodonti kliniğinde tedavi altında olan kişilerin mağduriyet yaşadığı ve bu konuya tepki gösterdikleri ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu son yaptığı düzenlemeyle, uzman olmayan doktorlarca ‘ortodonti’ tedavisi verildiğinde, hastanelere katkı payı ödenmeyeceğini açıkladı. Bu durum hastaların tepkisiyle karşılandı, hasta ve hasta yakınları SGK’ya seslenerek bu uygulamanın biran önce uygulamadan kaldırılmasını istedi. Sağlık sendikaları başkanı Ahmet Doğruyol, SGK’ya çağrıda bulunarak bu sorunun acilen çözüme kavuşturulmasını istedi.

1 ŞUBAT TARİHİNDE UYGULAMAYA KONDU

1 Şubat tarihinde SGK tarafından uygulamaya konulan tebliğe göre ortodonti tedavileri için hastanelere ödenek verilmeyeceği açıklanmıştı. Bu sebepten dolayı da şu an tedavileri süren 15 bin hasta ve sıra bekleyen 10 bin 500 hasta mağdur oldu.

Hastane önünde basın açıklaması yapan Ahmet Doğruyol, İzmir Eğitim Hastanesinin yıllardır diş ve farklı alanlarda halka sağlık hizmeti verdiğini ve SGK’nın bu bedeli ödememesinden dolayı halkın mağdur olduğunu söyledi. Ortodonti alanı SGK tarafından estetik olarak tarif edilse de bu rahatsızlığı doğuştan yaşayan çocukların bulunduğunu ve çocukların bu mağduriyeti yaşamalarının çok yanlış olduğunu söyledi. Ahmet Doğruyol, “vatandaşların nasıl bir yol izleyeceklerinin belirsiz oluşu da işin daha vahim olan yönü” diye konuştu.

ÜCRET DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMIYOR

Doğruyol, sözlerinde; “Devlet hastanesini tercih eden kitlelerin durumu malum, bu kişilerin gelir durumları belli. Çocuklarının bu tedavilerini nasıl karşılayacaklar, ancak şuna da inanıyoruz SGK, çocukları ortada bırakmayarak bu yanlıştan kısa bir süre içinde dönecektir” dedi. Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanlığı üyesi Tümay İmren, konu hakkında “bu uygulamanın yürürlükte olması halkın sağlıklı yaşam hakkının elinden alınması anlamına gelir” diyerek “SGK’nın ödemediği bu bedeli halk ödüyor” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu