Ekonomi

Son 4 ayda makine ihracatı 6 milyar dolar seviyesine ulaştı

Türkiye’nin makine sektörü incelendiğinde 2019’un ilk dört ayı ile 2018 yılının ilk dört aylık süreci karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %6,5 seviyesinde artış yaşandı. Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de bulunan makinecilerin senenin ilk dört aylık diliminde Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın başı çektiği ülkelere yapılan ihracat oranlarında ciddi artış sağlandığı görülüyor. Türkiye’de bulunan makine sektöründe ihracat pazarının önemli bir bölümünü oluşturan Alman sanayisinde yaşanan durağan süreç nedeniyle makine ihracatında düşüş gözlenmiştir. Yüzdelik olarak bakıldığında %8,8 oranında gerileme yaşanmıştır. Türk makina sektörünün bu performans ile ihracat gelirlerini geçen senenin ilk dört aylık dilimine göre yaklaşık %6,5 artırdığı görülüyor. Sektörün genel toplamda ise ihracatı 5,8 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. Makina sektöründe yapılan ihracatın ithalatı karşılama oranının ise %78,8 seviyesine ulaştığı biliniyor.

KUTLU KARAVELİOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Makine İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüten Kutlu Karavelioğlu ise yaptığı açıklamalarda Türkiye ekonomisi için yerli makina üretiminin önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Makina sektörünün etkisinin artması için hızlı bir şekilde bazı adımlar atılması gerektiğini ifade eden Karavelioğlu; sektörün stratejik açıdan önemli olduğunun da altını çizdi. Bu doğrultuda yerli sanayide yerli ürünlerin kullanılmasının büyük önem taşıdığı ve bu noktada gerekli teşviklerin sağlanması gerektiğini belirtti. Dış ticarette yaşanan açığın kapanması için her ferdin milli sorumluluğu bulunduğu da yine Karavelioğlu tarafından vurgulandı.

YERLİ SANAYİDE YERLİ MAKİNE KULLANIMI

Karavelioğlu makine sektöründe yaşanması planlanan ilerleme için yerli üretimin ve yerli makine kullanımının büyük önem taşıdığını belirtti. Bu doğrultuda da firmalara gerekli destek sağlanacağı ve bu doğrultuda teşvikler yapılacağını açıkladı. Ekonomik gelişme ve büyüme planları için yerli ürünlerin kullanımı ile dış ticaret açığının azalacağı ve bu sayede istenen büyümenin gerçekleşeceği de Karavelioğlu tarafından dile getirildi.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu