Sağlık

Sokaktan kurtardığı köpek yüzünden hayatından oldu

Tatil için gittiği ülkede kurtardığı köpek Norveç’li kadının sonu oldu. Birgitte Kallestad ismindeki kadın Filipinler’e tatil yapmak için gitti. Burada gördüğü sokak köpeğini kurtaran genç kadın, kuduza yakalanarak hayatını kaybetti. Birgitte Kallestad ismindeki 24 yaşındaki genç ve arkadaşları Filipinler’de tatil yaptıkları esnada bir yol kenarında buldukları yavru köpeği konakladıkları yere götürdü. İddialar arasında köpeğin genç kadını ısırdığı yer alıyor. Şubat ayında tatil yapmak için Filipinler’e giden Birgitte ve arkadaş grubu kurtardıkları köpeği konakladıkları odaya getirdi. Kaldıkları yere ulaştıklarında Kallestad’ın köpeği yıkadığını ve onunla oyunlar oynadığı ifade edilirken ailesi, Birgitte Kallestad’ın yavru köpekle oyun oynarken bazı ufak çizikler aldığını ve mikrobu arındırmak için kendi çabalarıyla uğraş verdiğini belirtti.

DOKTORLAR TEŞHİS ETMEKTE ZORLUK ÇEKTİ

Birgitte Kallestad, Filipinler’deki tatili sona erdiğinde Norveç’e döndü. Günler geçtikten sonra kendisini hasta hissetmeye başlayan genç kadın, defalarca kez acile başvurdu. Ancak sürekli acile gelip giden kadına Norveçli doktorlar teşhis koymakta zorluk çekti. Geçtiğimiz günlerde hastaneye yatırılan Kallestad, verdiği yaşam mücadelesinin sonunda yaşamını kaybetti. Ailesi yaptığı konuşmada Birgitte’nin hayvanlara çok düşkün olduğunu, onun gibi hayvan dostu sıcak kalpli insanların da bu gibi bir durumla karşılaşmasından korktuklarını dile getirdi.

Kuduz her ne kadar tedavisi mümkün bir hastalık olsa da genç kalındığı taktirde beyin ve sinir sistemine büyük zararlar veren ve enfeksiyon gibi tehlikeler yaratan bir hastalık. Özellikle Afrika ve Asya’da kuduz yaygın bir hastalık olmakla birlikte binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ise Filipinler, kuduz salgınının en yüksek tehlike taşıdığı ülkelerin başında geliyor. Norveç’te ise 200 yılı aşkın bir süredir kuduza bağlı hiçbir ölüm vakası kayda geçmemişti. Yine de Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, Filipinler gibi kuduz tehlikesi olan ülkelere ziyaret gerçekleştirmeden önce kuduz aşısı olunmasını öneriyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu