Sağlık

Sivas Üniversitesinde ilk kez kapalı beyin ameliyatı yapıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde kapalı yöntemle beyin ameliyatı gerçekleştirildi. Hastanın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Beyninde bulunan damarlarda kaçak olduğu anlaşılan hastanın, geçirdiği kapalı operasyon sonrası sağlığına kavuştuğu açıklandı. Üniversiteye bağlı Radyoloji Ana Bilim Dalında kapalı yöntem kullanılarak yapılan beyin damarı ameliyatının başarılı geçtiği ve hastada şu an için nükseden bir durumun olmadığı belirlendi.

MR SONUCU İLE TEŞHİS KONDU

Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Bülent Yıldız gerçekleştirdiği kapalı yöntem beyin ameliyatı konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, 68 yaşındaki Mehmet Gölbaşı’nın her iki ayağında halsizlik, güçsüzlük, yürüyememe ve his kaybıyla kendilerine başvurduğunu ve şikayetlerinin ileri boyutlarda olduğunu kaydetti. Bu sıkıntılar sonrasında hastaya gerekli olan anjiyo grafi ve MR gibi tetkikleri yaptıklarını açıkladı. Bu tetkiklerin sonuçlarının incelenmesinin ardından hastanın beyin damarlarında önemli boyutlarda bir kaçak saptadıklarını belirterek, konuya biraz daha açıklık getirdi. Halk tabiriyle atar ve toplardamarların arasında bulunan kanın karışması şeklinde ortaya çıkan bu hastalığın tek çaresinin ameliyat edilmesi gerektiğini açıkladı. Beyin ameliyatlarının hepsinin zor olduğunu, kapalı beyin ameliyatının da daha zorlu bir süreçte olduğunu açıkladı. Uyguladıkları tedavi planı ve ameliyat programları hakkında da açıklama yapan Yıldız, bu tedavilerin riskli olduğunu da sözlerine ekledi.

KAPALI AMELİYATIN ETKİSİ GÖRÜLDÜ

Ameliyat için damarın içinden endovasküler bir yöntemle beyin kaçağını kapattıklarını, sonrasında nörolojik muayene yapıldığını ve bacaklarda bir iyileşme görüldüğünü söyledi. Beyne yapılan kapalı ameliyatın etkisinin bu sayede kendisini gösterdiğini açıkladı ve tedavinin gidişatında hastanın fizik tedavi ile ve kontrolleri sayesinde daha rahat bir dönem geçireceği bilgisini paylaştı. Bu tedavinin üniversite açısından kaydedilmiş olan bir başarı olduğuna değinen Yıldız, yaptığımız kapalı ameliyatın başarısından dolayı son derece gururluyuz açıklaması yaptı.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu