Sağlık

Sıcak Havalarda Kulak Egzamasına Dikkat!

Yazın hastanelerin acil bölümüne başvuruların arasında en sık rastlanan kulak burun boğaz rahatsızlıklarından dış kulak iltihabıdır. Yaz aylarından artış gösteren rahatsızlık mevsim değişkenliğine göre yüzde üç ile on arasında ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en önemli sebebi ise su ile olan temastan kaynaklanmaktadır. Suyun yanı sıra nem ve sıcaklıkta bu hastalığı tetiklemektedir. Eğer bünyeniz alerjik ise ve vücudunuzun herhangi bir yerinde egzama rahatsızlığı mevcutsa kendinizi özellikle havuz suyundan korumanız gerekmektedir.

Birçok Farklı Sebepten Ortaya Çıkabilir

Bu rahatsızlık genel olarak kulaklarda kaşıntıyla kendini göstermesinin yanı sıra kulak yolu, kulak derisi ve kulağın arka kısımlarında farklı noktalarda görülmektedir. Bu rahatsızlık yaz aylarından artış göstermesinin yanı sıra egzamaya bağlı olarak dış kulak yolu iltihabının yanı sıra infantil egzama, atopik dermatit, nörodermatit, seboreik dermatit, lupus eritematozus, psoriazis ve kontakt dermatit gibi pek çok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir.

Be sebeple rahatsızlanan kişilerde dış kulak iltihabına eşlik edebilecek diğer cilt hastalıklarının mutlaka araştırılması gerekmektedir. Kulak egzamasının pek çok türü vardır. Doğal olarak bu türlere göre meydana gelme sebepleri de değişkenlik göstermektedir. Alerjik egzama türü genel olarak saç ürünleri, makyaj malzemeleri gibi içerisinde alerjiye sebep olabilecek faktörlerin yer aldığı ürünlerden kaynaklanabilmektedir. Seboreik egzama türü ise genel olarak saç derimiz gibi yağlı olan bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle birlikte bağışıklık sistemimizin bu durumda önemli bir rol oynadığı düşülmektedir.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu