Yaşam

Sarı Kantaron Depresyona İyi Geliyor

En şifalı bitkiler arasında yer alan sarı kantaronun birçok rahatsızlığa faydası bulunmakta. Günümüzde sık sık depresyon tedavilerinde ve stres bozukluklarında tercih edilen sarı kantaron hyperisin içermektedir. İçerdiği bu madde yoluyla da mutluluk hormonunun üretilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu hormonun salgılanması sayesinde üzerinizde bulunan depresyon duygularını atmanıza yardımcı olur.

Sarı kantaron, isminden de anlaşılacağı üzere sarı bir çiçektir. Günümüzde sarı kantaronun faydalarının bilinirliliği artmış ve toplum tarafından çokça tüketilir hale gelmiştir. Toprakta çabasız, kendiliğinden yetişebilen sarı kantaron, sadece çay olarak değil, yağ olarak da kullanılabilmektedir. Antidepresan özelliği gösterdiği için özellikle ruhsal ve psikolojik şikayetleri bulunan kişilerce tüketilen bu bitkinin, ruhsal ve psikolojik faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış. Anksiyeteye bağlı uykusuzluk, korku gibi durumların ortadan kaldırılmasında da etkin rol oynayabilen sarı kantaronu cilt sağlığı için kullanan kişiler de bulunmaktadır.

SARI KANTARON ÇAYI TÜKETMEMESİ GEREKENLER

Birçok faydasıyla adeta mucize olarak görülen sarı kantaron elbette bazı durumlarda çok zararlı olabilmektedir. Tansiyon ilaçları, antidepresan ilaçlar, kan seyreltici ve astım ilaçları kullanan kişiler sarı kantaron çayından uzak durmalıdır. Ameliyat geçirecek bir kişi en az 15 gün önceden sarı kantaron tüketmeyi kesmelidir. Ayrıca şizofreni ve Alzheimer gibi ağır ruhsal hastalıklar yaşayan bireylerin de sarı kantaron kullanması sakıncalı görülmektedir. Aşırı tüketim halinde bulantı ve baş dönmesi yapan sarı kantaron, dozunda ve doğru tüketildiğinde birçok olumlu etki göstermektedir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu