SağlıkYaşam

Sağlıklı Yaşamın Kaynağı Yeşil Çay

Yoğun bir çalışma süreci ve hayat temposu içerisinde yaşamımızı idame ettirmemiz bilinen bir gerçek olmaktadır. Bu yoğunluk, ister istemez bireylere yorgunluk, bitkin düşme, enerji kaybı gibi durumları da beraberinde getirecektir. Yaşam standartlarımızın sağladığı yoğunluğu azaltamasak da vücudumuzu güçlü kılan etkenleri sağlayarak ya da besinleri tüketerek daha sağlıklı ve güçlü bireyler olarak yaşam kalitemizde artışa, bedenimizde dayanıklılığa yol açabiliriz. Bunu sağlayabilmek adına spor yapabilir ve çeşitli besinlerin tüketimlerini sağlayabiliriz. Besinler noktasında değinecek olursak en sağlıklı içecekler noktasında yer alan yeşil çaydan söz edebiliriz. Peki, yeşil çay tüketimi bireylere ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Yeşil Çay Tüketiminin Faydaları

Yeşil çay, bilinen siyah çayın farklı işlemle oluşturulmuş bir türü olarak sunulmaktadır. Oldukça faydalı özelliklere sahip bu çayın, günde en az bir kupa değerinde tüketiminin sağlanması gerektiğini belirtmek isteriz.

  • Vücuda zindelik katmak
  • Kilo vermeye yardımcı olmak
  • Kolesterolü düşürmek
  • Damar tıkanıklığının önüne geçmek
  • Sindirim sistemini düzenlemek
  • Cilt ve saç sağlığının korunmasını sağlamak
  • Tansiyonu düzenlemek
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Kanseri önleme
  • Ağız bakımını sağlamak gibi çok çeşitli faydalardan günde 1 kupa yeşil çay tüketmek suretiyle yararlanabilirsiniz.

Vücudun dostu olan bu çayın çok sayıda faydası olduğu gibi aşırı tüketiminin de zararlar oluşturabileceğini belirtmek isteriz. Bu sebeple tüketiminin kontrollü sağlanması önemli olmaktadır. Aksi takdirde vücutta istenmeyen reaksiyonlar gözlenebilir, yorgunluk ve uyku hali ile kendinizi olduğundan güçsüz hissedebilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanmalıdır?

Demleme suretiyle Hazırlanan bu çay, günümüzde poşet çaylar şeklinde de tüketilebilmektedir. Daha pratik bir kullanıma sahip poşet yeşil çayları sıcak suyun içine bıraktığınız takdirde kısa sürede demini alabilecek, tüketime hazır hale gelecektir. Diğer bir tür ise yaprak halindeki yeşil çayların demlenme suretiyle hazırlanması şeklidir. Daha zahmetli bir demleme şekli olsa da tazeliği ve tadı ile daha etkili olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Dilediğiniz alternatifi tercih ederek günde bir fincan yeşil çay tüketebilir, siz de daha sağlıklı ve daha zinde bireyler olarak yaşam standartlarınızın gereklerini yerine getirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu