Yaşam

Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Sıhhatli olmak, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir ögedir. Sıhhat genelde kendi kendine var olan bir hal olarak algılanır. Oysa sıhhatli olma uğrunda çaba gösterilmesi gerekir. Hatta günümüz bilgilerimiz bize bu uğraşın daha doğum evveli dönemde başlaması gerekliliğini göstermektedir. Doğal olarak bu aşamada yapılması gerekenler, anne ve babalara düşmektedir. Olaya nesillerin sağlığı olarak bakıldığında, sağlığın ve sıhhatsizliğin nesiller süresince aktarılabileceği görülür. Anne ve babalar kalıtsal özelliklerinin yani sıra kendi sağlıklarına gösterdikleri özenle bebeklerine sıhhat aktarabileceklerini bilmelidirler.

Sigara, alkol tüketilmemeli!

Sıhhatlı bir yaşam amacıyla alınması gereken önlemlerin pek fazlası günlük hayatımızda uygulamamız gereken ufak ve basit çabalardan oluşur. Nerede olursa olsun günlük hayatı düzenleyen birtakım asli kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve başka bireylerle paylaştığımız hayatı basitleştirir. Bu kurallardan en mühim birtakımları temizlik, sıhhatli beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, derli toplu yasam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma, problemler ile basa çıkmada doğru ve ideal yöntemler kullanmadır.

Çoğunlukla günlük çabalarda hedefin sevinç bulunduğu varsayılır. Oysa altta yatan asil amacıyla emniyet duygusudur. Çünkü hayatta kalmayı gerçekleştiren en ilkel dürtü korkudur ve emniyet duygusu korkunun yatıştırılmasıyla meydana çıkar. Kendimizi güvende hissedebilmemizin ilk şartı ise bilmektir. Fakat herkesin bildiği şeyi, herkesin bildiği kadarı ile denetim edebiliriz. İkinci basamaksa bilginin eyleme dökülmesidir. Bilgimizi davranışımıza yansıtamıyorsak bu bilgi bizim amacıyla huzursuzluk kaynağı olmaktan öteye geçemez. Bir ileri asama ise paylaşarak çoğaltma, yandaş oluşturmadır. Bunun amacıyla bilgimize dayanan doğru bulduğumuz davranışı kurallaştırmaya çalışırız. Toplum içerisindeki pek çok kural bu yolla oluşmuştur. Zaman içerisinde altta yatan bilgi evrimleştikçe kurallar da değişecektir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu