Sağlık

Sağlıklı Uyku İçin 5 Altın Kural

Yaşam süremizin oldukça önemli bir kısmını uyuyarak geçirmekteyiz. Bu sebeple uykumuzun kaliteli olması bu açıdan oldukça önemli bir durumdur. Peki, hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan uyku nedir? Bilimsel açıdan uykuyu tanımlama oldukça güç bir durumdur. Yaklaşık 1950’li yıllara kadar pek çok insan, uyku işlevinin günlük yaşantıda vazgeçilmez ve eylemsiz bir durum olduğunu düşünürken günümüzde bu yargı durumu değişiklik göstermektedir. Günümüzde uyku esnasında beynimizin oldukça aktif ve etkin bir biçimde çalıştığını biliyoruz. Ayrıca uyku işlevi beden ve ruh sağlığımızı da kesin bir biçimde etkilemektedir. Bunlardan anlaşılacağı üzere sağlıklı bir uyku, bütün yaşantımızı etkileyen önemli bir süreçtir.

Kaliteli Uyku İçin Düzenli Olmak Şart

Günlük yaşamında vazgeçilmez işlevi olan uyku eğer sağlıksız ise beraberinde stres, yorgunluk, başarısızlık ve mutsuzluk gibi durumları getirmektedir. Eğer kaliteli bir uykuya sahip olursanız kendinizi daha mutlu, iyi ve enerjik hissedebilirsiniz. Bu sebeple yatmadan önce nikkotin ve kafein gibi uyarıcılardan tamamen uzak durmanız gerekir. Uykuya kolay dalabilmeniz için odanın tamamen karanlık olması ve odada gece lambasının olmaması gerekir. Uyumadan önce kitap okuma, ılık bir duş, meditasyon ve hafif germe egzersizleri uykuya dalmanız için yapabileceğiniz bazı aktivitelerdendir.

Sağlıklı Uyku İçin 5 Altın Kural

  • Odanızda gece lambası olmamalı,
  • Yatak odanız tamamen karanlık olmalı,
  • Vücut tipinize uygun yatak tercih edilmeli,
  • Erişkin kişiler günlük 6 – 8, çocuklar ise 10 saat kadar uyumalı,
  • Akşam saat 19.00’dan sonra kafein içeren kahve ve çay tüketimi olmamalıdır.

Ayrıca sağlıklı bir uykuya sahip olabilmek için doğru bir yatak seçimi oldukça önemlidir. Eğer yanlış bir yatak seçmişseniz ilerleyen süreçte sıkça bel ve sırt ağrıları ile karşılaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu