Haber

Rusya’da Kadınların Sayısı 10 Milyon Fazla

Rusya’da resmi istatistik kurumu olan Rosstat, ülkenin nüfusuyla ilgili yaptığı son araştırmasında ortaya çok ilginç sonuçlar çıktı. Rosstat araştırmasında, Rusya’nın nüfusunun 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 146 milyon 780 bin 720 olduğu tespit edildi. Nüfusun 68 milyonu erkek, 78 milyonu ise kadın olarak kayıtlara geçti. Böylelikle Rusya’da kadın nüfusunun erkek nüfusundan 10 milyon daha fazla olduğu gözler önüne serilmiş oldu.

Rusya’da resmi olarak istatistik hizmeti veren Rosstat son yaptığı araştırmayla Rusya ile ilgili birtakım önemli sonuçları paylaştı. Rusya nüfusunun 146 milyon olduğunu söyleyen ünlü kurum, kadınların sayısının da erkeklerin sayısından çok daha yüksek olduğunu da belirlemiş oldu.

10 milyon kadın fazla

Yapılan çalışmada ülkede kadınların sayısının erkeklerin sayısından tam 10 milyon fazla olduğu öğrenildi. Elde edilen veriler ışığında 33 yaşından sonra kadınların sayısının erkeklerin sayısını geçtiği bildirildi. Rosstat yaptığı araştırmada sadece nüfusu değil aynı zamanda birçok farklı istatistiksel sonuca da ulaştığını ifade etti. Buna göre Rusya’nın yaş ortalamasının 40,2 olduğu da ortaya çıktı.

Erkeklerin yaş ortalaması 37,3, kadınların yaş ortalaması ise 42,4 olarak tespit edildi. Bunun yanında nüfusun büyük bir bölümünün şehirlerde yaşadığı da çıkan sonuçlar arasında. Nüfusun 109 milyonunun şehirlerde, 37 milyonunun ise kırsal alanlarda yaşadığı öğrenildi. Nüfusun en yoğun olduğu şehir ise 12 milyon 612 bin ile Moskova seçildi.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu