Dünya

Rusya’da ilginç karar tecavüzcüsünü öldürene ceza yok

Kadınlara yapılan şiddetin ve cinsel istismarın azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Rusya Parlamentosu yeni bir karar aldı. Bu karar göre tecavüze uğrayan bayanlar nefsi müdafaa olarak kendisine tecavüz edeni öldürürse ceza verilmiyor. Tecavüzcüsünü öldürmeyip yaralayana da aynı şekilde ceza verilmeyecek.

BU SUÇLARI AZALTMAYI HEDEFLİYORLAR

Birileri tarafından tecavüze uğrayan kadınları düşünerek yasa çıkartan Rusya Parlamentosu, bu suçları azaltmayı ya da tamamen bitirmeyi hedefliyor. Son günlerde tüm dünyada sayısı giderek artan cinsel saldırı, cinsel istismar ve tecavüz olaylarının önüne geçebilmek ve kadınların kendilerini güçlü hissetmesi sağlamak için Rusya Devleti’nin Parlamentosu kolları sıvıyor.

Kadınların korkulu rüyası haline gelen tecavüz olaylarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu konuda ilk ve en önemli adım Rusya’dan geldi. Yeni aldıkları karara göre kadınları güven altına alıyorlar. Tecavüz olayını azaltmak için alınan kararda kadınlar her ne şekilde olursa olsun tecavüzcüsünü kendini savunmak için öldürür ya da yaralarsa ceza hükmü verilmiyor.

KADIN HAKLARI SAVUNUCULARINDAN BİLİNÇLENDİRME

Rusya’nın kadın haklarını savunan organlarında devletin aldığı bu kararı onaylaması ülkede sevinç yaratıyor. Böylece kadın hakları için tarihin en büyük adımı atılmış oldu. Tecavüzcüleri caydırıcı etkisi olan yeni yasa yönetmelikte yerini aldı. Kadın haklarını savunan organların artık tecavüzden kurtulabilmek için kadınlara ders verecekleri konuşuluyor.

Rusya’da çıkan bu karar halk içerisinde sevinç yarattı. Artık kadınların daha özgür dolaşabileceği erkeklerin ise daha dikkatli olması gerektiği mesajı devlet tarafından onaylanan bu yasa ile verildi. Tüm kadınların bilinçlendirileceği Rusya ‘da bu tarz tecavüz ve cinsel istismar olayların yeni çıkan bu yasa ile azalması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu