Ekonomi

Rusya ülkemizden ithal ettiği 21 ton çileği ülkeye sokmadı

En fazla tarım ürünü ihracatı yaptığımız 20 ülkeden biri olan Rusya son olarak bizden ithal ettiği yaklaşık 21 ton çileği ülke sınırlarına girişini yasaklayarak geri gönderdi. Rusya Federasyonu tarım ürünleri denetim ajansı olan Rosselhoznadzor yaptığı incele neticesinde, ülkemizden gönderilmiş olan 20,8 ton çileği geri çevirmiştir. Neden olarak da; gönderilen çileklerin içerisinde tarım haşeresinin tespit edilmesi gösterilmiştir. Rusya’nın geri çevirdiği 20,8 ton çilekten önce Ukrayna da ihraç ettiğimiz 38 ton domatesi benzer sebeple geri göndermiş ve ülkeye girişini yasaklamıştı.

MÜFETTİŞLER İNCELEDİ

Rus tarım ürünlerinin denetleme ajansından yapılan açıklamaya göre; Türkiye’den gönderilen yaklaşık 21 ton çileğin içerisinde batı çiçek tripsi adlı haşere tespit edilmiştir. Denetim firması Rosselhoznadzor’un Krasnodar bölgesinde görev alan, Adıge Cumhuriyeti müdürlüğünün basın dairesince sunulan basın açıklamasında, kurumun görevli müfettişlerinin çilekler üzerinde yaptıkları araştırmalarda “Kaliforniya tripsi” adı da verilen, yasaklı batı çiçek tripsi haşeresinin bulunmasının ardından Rusya’ya girişlerinin yasaklandığı belirtildi.

Sağlık uzmanlarınca deniz yoluyla Tuapse limanı üzerinde Rusya’ya giriş yapacak olan çileklerin incelendiği, karantina listesinde adı geçen batı çiçek tripsi haşeresinin tespiti sonrasında işlemlerin durdurulduğu söylendi. Yapılan ilke inceleme ardından, gönderilen çileklerde ilgili haşerenin bulunduğu ve zararlı olduğu, Rusya Bitki Karantina Merkezince de doğrulandı. İlgili rapor çıkarılarak sağlıksız ürünler olarak sınıfına alınan yaklaşık 21 ton çilek ihracatçı firmaya geri gönderildi.

TEKRARININ YAŞANMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINACAK

Bu geri gönderilme olayı yaşanmadan önce de, Rus denetim firması Rosselhoznadzor ülkemizden gönderilen meyve ve sebzelerin sağlık ve diğer zararlı haşereler açısından kalitenin düşmesinden dolayı endişelendiklerini belirtmişti. Geçen yıl bu nedenlerle, zararlı haşere ve sağlıksız ürün olarak tespit edilen, yaklaşık 30 bin ton meyve ve sebze ülkeye girişi yasaklanarak geri gönderilmişti. Temmuz ayı itibariyle Rusya’ya gönderilecek olan sebze ve meyve ürünlerinin fumigasyon adı verilen işleme tabi tutulacağı belirtildi. Buharlı ilaçlama ile dezenfeksiyon sağlayan fumigasyon işlemi ile ürünlerin ön görülen sağlık koşullarına uygun olacağı, ayrıntılı bilginin de Rosselhoznadzor’a ulaştırılacağı söylendi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu