Yaşam

Ruh Halinin Gizli Sırrı: Renkler

Renklere yüklenen anlamlar; kişilerden kişilere, toplumlardan toplumlara değişmekte olsa da renklerin insanlar üzerinde bilimsel olarak kanıtlanan psikolojik etkileri vardır. Birçok ortamda renklerin doğru kullanımı ticari olarak kârlar da getirmektedir. Örneğin alışveriş merkezlerinin yemek bölümleri kırmızı renkte olmaktadır. Bu o bölüme gelen kişilerde açlık hissi uyandırmakta ve tüketime teşviki arttırmaktadır. Sıcaklığı, tutkuyu da sembolize etmekte olan kırmızı, yalnızca açlığı değil beraberinde birçok duyguyu da hareketlendirmekte. Ayrıca barlarda ve clublarda sık sık kırmızı rengi görürüz. Kırmızı rengin zamanın hızlıca akmasına sebep olmak gibi bir özelliği de bulunmakta.

İş görüşmelerine giderken kişilerin sık sık mavi rengi tercih ettiğini görüyor olmalısınız. Mavi renginin karşıdaki kişiye güven verdiği artık neredeyse herkes tarafından bilinmekte. Ancak mavi rengi giyen kişinin özgüveninin de arttığı araştırmalar ile ortaya koyulmuş durumda.

Zihnin Dili

Metabolizmayı hızlandırıp sindirimi kolaylaştıran sarı renginden tutun doğayı temsil eden yeşile, sadakati temsil eden siyahtan saflığı temsil eden beyaza renklerin birçok anlamı zihnimizde istemsizce bazı duyguları ve düşünceleri canlandırmakta. Peki bir ara renk olan ve sıklıkla dekorasyonlarda tercih edilen gri rengi neyi ifade etmekte?

Pek çok tonu bulunan gri, ne siyahın özelliklerini taşımakta ne de beyazın. Alçakgönüllüğü ve ciddiyeti çağrıştıran gri aslında uzmanlar tarafından evlerimizde kullanılması çok da tavsiye edilmeyen bir renk olmakta. Gri yerine yeşilin veya mavinin kullanılması da sıkça tavsiye edilmekte.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu